Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
wtorek, 02 grudnia 2008
TOPOGRAFIA Z TYPOGRAFIĄ czyli KSIĘGARNIA DLA PODRÓŻNIKÓW

Design operujący zaskakującą, nieszablonową formą to dziś bardzo ciekawy, bazujący na zdobyczach postmodernizmu nurt we wzornictwie. Projektanci chcą zaskakiwać, a idealnym poligonem doświadczalnym stały się wnętrza publiczne, zarówno komercyjne jak i niekomercyjne. Zaprojektowana przez Smånsk księgarnia należąca do szwedzkiego magazynu dla podróżników Vagabond mieści się w centrum Sztokholmu, a układ lini na podłodze i pólkach nawiązuje do topografi jej najlbliższej okolicy.

W tym przypadku forma podążyłą za ideą, jednak bez uszczerbku dla funkcji!

Smånsk, Vagabond bookshoop

Smånsk, Vagabond bookshoop

Smånsk, Vagabond bookshoop

16:39, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (4) »
piątek, 23 maja 2008
PONADCZASOWA A NOWOCZESNA
Zleceniodawcom zależało na stworzeniu kawiarni współczesnej, ale z atmosferą dawnych, luksusowych lokali kawiarnianych. Główne wytyczne to stworzenie miejsca funkcjonalnego w ciągu dnia i z klimatyczną atmosferą wieczorami. Ciepła kolorystyka, wystrój nie narzucony przez trendy i użycie drewna iroko (odmiana drewna tekowego), które pięknie się starzeje to główne założenia wyznaczone przez architektów z Rotor Group. Powstało miejsce z ciekawą, ponadczasową architekturą i nowoczesną acz luksusową formą. Nie do końca jestem pewna formy pisuarów, lecz może właśnie o to chodzi...
Igor GhentIgor Ghent
Igor Ghent

(fot. rotorgroup.be, via coolhunter)
09:30, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (5) »
piątek, 16 maja 2008
ZIELONO MI...

W przypadku Lilyfield House mamy do czynienia z adaptacją XIX - wiecznego, robotniczego domku w centrum Sydney. Nobbs Radford Architects dokonali adapatcji i rozbudowy istniejacego budynku. Mnie w projekcie uwiodło zastosowanie koloru zielonego, a szczegónie zielona wykładzina w której przebrzmiewają echa świetnej realizacji biura TBWA. Dużo światła i przestrzeni pomimo małych gabarytów to również cecha nie bez znaczenia...

 

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects (fot. by Nobbs Radford Architects via Wallpaper)

12:34, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (5) »
sobota, 03 maja 2008
KULTURALNY NIE ZNACZY POWAŻNY

 Danish Ministry of Culture in Copenhagen

Danish Ministry of Culture in Copenhagen
 
Danish Ministry of Culture in Copenhagen
(fot. via tomdixon.net )

Ku mojemu zaskoczeniu powyższe kolorowe wnętrze okazało się należeć do Duńskiego Ministerstwa Kultury. Zaprojektowane w 2005 roku przez Louise Campbell i Marianne Jorgensen cieszy oko odejściem od banału wnętrz urzedowych i kolorową bezpretensjonalnością.

Nigdy nie byłam we wnętrzach Polskiego Ministerstwa Kultury, ale myślę, że jest tam śmiertelnie poważnie, a sznyt wyznacza Grotger i Matejko na ścianach.

15:19, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
wtorek, 29 kwietnia 2008

Sonneveld House w Rotterdamie jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów duńskiego funkcjonalizmu. Zaprojektowana w 1933 przez Brinkmana en van dern Vlugt willa została obecnie odnowiona zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Użyto nowoczesnych jak na tamte czasy technik stalowej konstrukcji szkkieletowej i betonu. Zasadą przewodnią przy projektowaniu było by każda część willi, każdy pokój został skonstruowany zgodnie ze swym planowanym użyciem.

Willa zaprojektowana została dla A.H. Sonnevelda , dyrektora fabryki Van Nelle, (której budynek uważany jest za jeden z najlepszych przykładów Nieuwe Bouwen style (czyli holenderskiego modernizmu)) i pioniera w eksperymentowaniu z przemysłwym modernizmem. Światło, przestrzeń i powietrze stały się głównymi przesłankami przy projektowaniu willi. W domu zastosowano też szereg nowinek technicznych na przykład hydromasaż.

 

 
 

 
Zdjęcia via Wallpaper i Netherlands Architecture Institute

13:00, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (3) »
piątek, 18 kwietnia 2008
VILLA BERKEL

Czteroosobowa, młoda, aktywna rodzina marzyła o dużym, pełnym światła domu. Z tego marzenia narodziła się Villa Berkel. Zamawiający chcieli, by wszystkie aktywności: zabawa, praca, odpoczynek, sen odbywały się w centralnej przestrzeni domu. Powstało niezwykle proste "szklane pudełko", ale z konsekwentnym i pedantycznym detalem.

  • Designer: Architectenbureau Paul de Ruiter b.v.
  • Design Team: Paul de Ruiter, Sander van Veen, Helga Traksel
  • Oddano do użytku: kwiecień 2005
  • Adres: Veenendaal, Holandia
  • Wielkość działki: 1232.9 m2
  • Powierzchnia domu: 221 m2

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter.

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

21:22, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
czwartek, 03 kwietnia 2008
IDEALNY DOM ZAHY HADID
Zaha Hadid przyzwyczaiła nas już do swej pełnej rozmachu architektury. Zaprojektowanie domu idealnego dla imm Cologne w 2007 roku stało się pretekstem do pokazania tej futurytycznej wizji domostwa. Przestrzeń kształtowana jak rzeźbiarska masa, architektoniczny manifest, który ukazuje jak wyglądać mogą nasze mieszkania w przyszłości.
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
via Dezeen
 

KLIENT
2007 Cologne Furniture Fair
German Design Council

ARCHITEKT
Design: Zaha Hadid with Patrik Schumacher
Architekt: Woody Yao
Grupa projektowa: Melodie Leung,Eddie Can, Daniel Baerlecken, Muthahar Khan

ROZMIAR/SPECYFIKACJA
Objętość: 400 m3 [polystyrol]
Struktura: 6 tons [stal]
Podstawa: 200 m2 [drewno]
Czas wykonania: 5 tygodni
 
08:56, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
wtorek, 01 kwietnia 2008
WINDA BEZ GRANIC

Rem Koolhaas to architekt, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Maison a Bordeaux to trójpoziomowa rodzinna rezydencja. Mieszkająca tu para przez długi czas żyła w pięknym starym domu, jednak od dawna myślała o czymś nowoczesnym. Po wypadku samochodowym męża, od którego musiał on poruszać się na wózku inwalidzkim, plan aby wybudować nowoczesny dom zaczął nabierać realnych kształtów. Dom składa się z trzech dużych przestrzeni - właściwie jakby trzech nałożonych na siebie domów. Najniższa jest przestrzenią najbardziej intymną, pełną zakamarków, najwyższa to pokoje dzieci i sypialnia rodziców. Najważniejsza przestrzeń środkowa to przeszklone piętro wysunięte w połowie przed lico budynku, w połowie zaś w nim ukryte. tu toczy sie życie rodzinne. Serce budynku stanowi niezwykła winda, która powolnie porusza się pomiędzy piętrami. Dzieki takiemu rozwiązaniu powstał dom bez barier, po którym z łatwością poruszać może się sparaliżowana osoba.

 

via theinstitute.cl

 

08:57, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 31 marca 2008
JEDYN-E STUDIO RADIOWE

 

Projekt studia Radio 1  w Holandii autorstwa grupy Tjep . Myśl przewodnia "One thing is sure, one should use the 1 more than once, making 1 one's own, memorable sign!"- by uczynić z 1 motyw przewodni, w fajny sosób buduje identyfikację przestrzeni. Duża jedynka spełnia funkcję lampy i radia zarazem, są też wykonane ze sklejki jedynki - ławki. Mieszanina stylów i konwencji podana w lekkostrawnym kolorowym sosie sprawia, że jest to przestrzeń w której dobrze czuć się będzie prezenter sportowy, jazzowy czy też goście podczas wywiadu. 

 Tjep, Radio 1 studio

Tjep, Radio 1 studio 

Tjep, Radio 1 studio  

 

Tjep, Radio 1 studio
 

Tjep, Radio 1 studio

 

Tjep, Radio 1 studio 

 

09:17, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (1) »
czwartek, 27 marca 2008
FUTURYSTYCZNA WIZJA
Mieszkanie powstało jako "show-flat" na Bienale architektury w Pekinie. Zaprojektowane z marzenia o pięknym domostwie - miejscu pełnym pasji. Przestrzeń to wielka mieszanina stylów: landrynkowe kolory lat 60 - tych, minimalistyczne potraktowanie przestrzeni przy postmodernistycznym potraktowaniu formy, a wszystko razem tworzy futurystyczną wizję mieszkania przyszłości. Zachwyciło mnie starannie dobraną kolorystyką, dzięki której nawet mimo surowych form mieszkania sprawia wrażenie przytulnego. Bardzo ciekawym, powtarzającym się w całym domu elementem, są drzewa wprowadzające do wnętrza trochę natury (rozumianej również jako naturalny surowiec - drewno, z którego są wykonane).

 


16:51, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (6) »
czwartek, 20 marca 2008
WNĘTRZA DLA DZIECI TEŻ MOGĄ MIEĆ CIEKAWY DESIGN!
Założę chyba front do walki z tandetnym wzornictwem dla dzieci. Dość kiepskiej jakości plastikowych potworków. Czy naprawdę standartowy wystrój pomieszczenia dla maluchów musi składać się z obowiązkowych elementów takich jak plakat Kubusia Puchatka, infantylne rysunki - byle dużo i kolorowo, tandetne plastikowe krzesełka i wersji zupełnie skrajnej smerfne hity z magnetofonu w tle.
 
Można inaczej!
 
Little Kitchen to szkoła gotowania dla najmłodszych, niestety dość daleko, bo w Melbourne w  Australii. Firma Little Kitchen jest producentem przyborów kuchennych przeznaczonych dla najmłodszych, a przy okazji prowadzi dziecięcą szkółkę kucharską.  Pastelowa kolorystyka, zachęcająco wyglądające stanowiska pracy -  podejrzewam, że dzieciaki muszą się tam świetnie bawić. 
 
 
 Little Kitchen
 
Little Kitchen 

 

Little Kitchen 

A tak na marginesie, jeszcze jedno fantastyczne miejsce dla dzieci pokazała jakiś czas temu piece of glass.
01:42, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (15) »
czwartek, 13 marca 2008
ZAPROSZENIE DO KINA
 
 
 
Czy komuś potrzebny byłby telewizor, gdyby do dyspozycji miał taką salę kinową? Umieszczona w piwnicy zwykłego, jednorodzinnego domku, zainspirowana została Odyseją Kosmiczną 2001. Jej projektant James Biber ze studia Pentagram Architects szczególną uwagę poświęcił systemowi oświetlenia. Z 600 małych lampek o niskiej mocy, schowanych za łukami ścian saczy się delikatne, ciepłe światło, skierowane tak, by nie razić widzów, lecz jednocześnie nie pozostawiać ich w kompletnej ciemności.
Stworzono nastrojowy pokój, zarówno na romantyczne wieczory jak i kameralne przyjęcia filmowe. Właściwie to taka sala sama inspiruje i zachęca do przeróżnego zastosowania. Urzekł mnie kolorowy futuryzm jak z lat 60 - tych i oryginalność z jaką projektant podszedł do tematu. Kino domowe nabrało nowego znaczenia!
 
20:44, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
sobota, 09 lutego 2008
CZAS NA SIESTĘ

Kolorowe, słoneczne wnętrza prosto z Hiszpanii. Podoba mi się lekkość bytu, którą się tu odczuwa. Myślę, że w takim domu musi sie niezwykle przyjemnie odpoczywać. Jest jasno, klarownie, przestrzennie, ale nie minimalistycznie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(źródło zdjęć elledeco.orange.es)
Więcej zdjęć domu znajdziecie tu.
17:26, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (1) »
środa, 06 lutego 2008
MIESZKANIE Z KLASYKAMI

 Dziś mieszkanie znalezione na stronie Apartment Therapy . Jego właściciele zadoptowali wiktoriański dom i stworzyli w nim przestrzeń pełną pięknych mebli, czasem starych, lecz zawsze młodszych niż sam dom. KIerowali się zasadą, iż lepiej kupić mniej mebli, lecz tyko takie, co do których jestesmy przekonani, że będziemy je mieć już na zawsze. Więcej o domu i jego mieszkańcach przeczytacie tu , a  tu więcej zdjęć. A tak na marginesie ile krzeseł jesteście w stanie rozpoznać?

 

 

19:23, makolaczowa , wnętrza
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 stycznia 2008
RICHARD AVEDON
 
Kobiety na fotografiach Avedona są niezwykle delikatne i wdzięczne. 
 Potrafił  ukazać  piękno i  istotę kobiecości. 
 
(źródło zdjęcia nikokh.com) 
 
 Paryż 1957 
 
 
(źródło zdjęcia nikokh.com)
 
Nowy Jork 1967 
 
Jego mieszkanie pełne jest książek i fotografii. Brak tylko mistrza.
 
 
 
 
 
(źródło zdjęć richardavedon.info/apartment/index.html)
 
 
 
 
21:29, makolaczowa , wnętrza
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl