Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
poniedziałek, 01 lutego 2010
What is furniture?

What is furniture? - Czym jest mebel? Czy kaloryfer te może stać się meblem?

Studio Vraay, SIAMESE TWIN (object)  Project: I am furniture

Studio Vraay, PARENTS (object)  Project: I am furniture

Studio Vraay, SIAMESE TWIN (object)  Project: I am furniture

Studio Vraay, Project: I am furniture

poniedziałek, 29 czerwca 2009
ŚWIATOWY DZIEŃ WZORNICTWA PRZEMYSŁOWEGO 2009

WORLD INDUSTRIAL DESIGN DAY 2009

czwartek, 25 czerwca 2009
PATRICIA URQUIOLA, PURELY PORCELAIN W POZNAŃSKIM MUZEUM

Jeszcze tylko do 30 czerwca w Poznaniu oglądać można fantastyczną wystawę Purely Porcelain prezentującą proces powstawania kolekcji Landscape, którą Patricia Urquiola przygotowała dla firmy Rosenthall. Ta niezwykła prezentacja pokazuje ewoluowanie procesu twórczego, który towarzyszł powstaniu serii. Wystawa jest naprawdę fantastyczna i strasznie szkoda, iż została tak słabo rozreklamowana, dlatego wszytskich, którzy mają taką możliwość gorąco zachęcam do wybrana się na nią.

Poniżej zdjęcia wystawy, gdy była ona prezentowana w londyńskim Design Muzeum.

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

środa, 25 marca 2009
D.I.Y

Ben Wilson, Chairfix

Ben Wilson, Chairfix

Ben Wilson, Chairfix

Zrób to sam! czyli Ben Wilson i jego krzesło Chairfix.
via: www.benwilsondesign.co.uk

niedziela, 01 lutego 2009
RODZINNE SPOTKANIE

Family - zestaw mebli do przestrzeni publicznych projektu KamanTung'a. Dostosowany tak, byśmy nie musieli się troszczyć o podręczne przedmioty, kurtki, torby z którym z reguły mamy problem w kawiarniach. Ergonomia XXI w?  

 Family by Kaman Tung

via mocoloco

czwartek, 31 lipca 2008
ALICJA W KRAINIE CZARóW

Lato w pełni, postminimalizm w pełni....

My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien
My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien

Los Muebles Amorosos, Javier Mariscal

Los Muebles Amorosos, Javier Mariscal

Antibodi, Patricia Urquiola
Antibodi, Patricia Urquiola

Antibodi, Patricia Urquiola
Antibodi, Patricia Urquiola

My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien
My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien

Lato w mieście, zurbanizowane wakacje, nagrzany asfalt, biurowe klimatyzacje, a mnie się marzy leniuchowanie na kanapach Moroso. Odstawiam na półkę modernizm i w kolorowej sukience, z kolorowym drinkiem zapadam się w kolorową kanapę... Alicja w krainie czarów!

wtorek, 22 kwietnia 2008
HISTORY REPEATS ITSELF
Przeglądając ostatnio stronę internetową Philippe Starcka znalazłam taki oto zestaw mebli, zaprojektowany dla marki Casina w 2007. Skojarzenie, niezwykle oczywiste,  z innym o 90 lat starszym projektem przyszło natychmiast.
 
Philippe Starck,  Collection Prive, Casina 2007

Philippe Starck,  Collection Prive, Casina 2007
 
Philippe Starck,  Collection Prive, Casina 2007
  
Mies van der Rohe, Barcelona armchair
 
 
Barcelona Armchair - fotel zaprojektowany przez Miesa van der Rohe dla króla i królowej Hiszpanii.  Zaprezentowany został po raz pierwszy w Niemieckim pawilonie (jednej z najpiękniejszych modernistycznych willi ) w Barcelonie w 1929 roku. 
 
Mies van der Rohe,German Pavilon, Barcelona
 

 
 
wtorek, 15 kwietnia 2008
POPIELNICZKA SAARINENA
 
Saarinen, tulip ashtray
via  paranoid-section.com

O krześle Tulip Eero Saarinena już kiedyś wspominałam na moim blogu.  Jednak przyznam się szczerze, że aż do wczoraj nie wiedziałam że w komplecie do zestawu powstała również popielniczka.
 
 
środa, 09 kwietnia 2008
GOŚCIE Z WROCłAWIA czyli CAMPARIS O DIZAJNIE

Od dziś na łamach design girl gościć będą fotoreportaże Camparis z bloga Wrocław . Jako pierwsze uśmiechnięte krzesełka z jednej ze stacji paryskiego metra.

 

Krzesła w paryskim metrze

Krzesła w paryskim metrze

wtorek, 18 marca 2008
PRZYSTAŃ

Jak może wyglądać przystanek autobusowy? Twórcy NIO architecten przyznają się do inspiracji Oscarem Niemayerem. Łatwo można to zauważyć chociażby w rozmachu z jakim przystanek został zaprojektowany. Przestrzenna forma czyni zeń rzeźbę organizującą przestrzeń nieciekawego wcześniej placu. Wykonany z Polistyrenu w formie styropianu, jest największą konstrukcją z syntetycznego materiału (50m x 10m x 5m). Jedyne co mnie dręczy to pomarańczowy kolor na jaki ostatecznie został pomalowany! Wole jednak wcześniejszą, surową wersję kolorystyczną.

dodane 19-03- 2008. Zupełnie zapomniałam napisać gdzie ów przystanek się znajduje!
Otóż nazywa się Voorplein Spaarne Ziekenhuis i wybudowano go w Holandii, w miejscowości Hoofddorp.  
 
NIO architecten, bus stop 
 
 
 
NIO architecten, bus stop 
 
NIO architecten
 
 
NIO architecten
 
 
NIO architecten 
(źródło zdjęć archiweb.cz)
 

wtorek, 11 marca 2008
VIVAT POSTMINIMALIZM!
 
 
Nie tak dawno napisałam artykuł o wnętrzu ekskluzywnej restauracji zaprojektowanej przez Jamiego Hayona. Na łamach gazety posypały się komentarze, że to operowy kicz, że tandeta, że plastikowo i sztucznie. Oczywiście, ta stylistyka nasuwa takie skojarzenia. Jej największe walory to kolor, czasem groteska, wyolbrzymienie pewnych środków artystycznych - wszystko się zgadza. Jednak plastik nie jest równoznaczny z tandetą. Plastikowe meble, często droższe od tapicerownych czy drewnianych ma się z wyboru i chęci obcowania z taką właśnie estetyką. Philippe Starck, Marcel Wanders, Karim Rashid czy Hayon - to jedni z najbardziej wziętych i cenionych obecnie projektantów, a ich projekty, właśnie za tę oryginalność i poczucie humoru zdobywają uznanie i liczne nagrody. Jedni wolą klasycyzm, inni rokoko. De gustibus non est desputandum!
Ja lubię takie wnętrza za powiew świeżości i radość, męczę się zaś w tych z koronkową serwetką na stole. Po długim obcowaniu z minimalizmem naprawde cieszy mnie ten postminimalizm, z całą kiczowatą stylistyką, którą niesie. Cieszą nowe technologie i zaskakujące dziwaczne kształty prosto ze świata Alicji w krainie czarów.
Dziś więc rzecz jeszcze bardziej kolorowa i plastikowa. W Barcelonie firma Camper zatrudniła Hayona do aranżacji sklepu z butami. Wnętrze, które powstało nie musi każdemu przypaść do gustu, na pewno jednak jest niebanalne.
 
 
 
 
 
 
 
(źródło zdjęć hayonstudio.com)

środa, 05 marca 2008
DOM W PUSZCE
Idea projektu podobna jest do kwiata, naciskasz przycisk a kontener otwiera się, ukazując swe niezwykłe wnętrze - mówi o swym pomyśle PUSH THE BUTTON HOUSE Adam Kalkin. Z zewnątrz surowy, industrialny dom okazuje się być wewnątrz pełną mieszczańskiej elegancji, wyposażoną w najnowsze designerskie trendy przestrzenią.
Kalkin użył kontenera jako centralnej części w szerokim spektrum swych projektów, których założeniem jest stworzenie tanich mieszkań, schronień dla uchodźców lecz także obiektów sztuki. Nie chodzi o kontener per se, lecz o to co można zrobić z nim emocjonalnie, przekształcając substancję w poezję - dodaje projektant. Z całą pewnością prace Kalkina klasyfikować można na granicy performance i architektury.
 
(fot. Peter Aaron/Esto)
 
(fot. New York Times)
 
 
W zeszłym roku w Nowym Yorku pojawiła się na kilka tygodni kawiarnia Illy wykorzystująca konstrukcję PUSH THE BUTTON HOUSE.
 
 
(fot. mocoloco.com)
 
Kalkin jest również zainteresowany tworzeniem dużych przestrzeni z powtarzalnego elemnetu, jakim jest kontener. Na zdjęciach Schronisko w Brooklinie.
 
 
(fot. Peter Aaron/Esto)

Adam Kalkin i Natalia Vodianova, z projektem centrum rekreacji, które modelka planuje zbudować w wielu rosyjskich miastach, zaczynając od swego miasta rodzinnego.
 
(fot. Michael Falco for The New York Times)
niedziela, 24 lutego 2008
NIEDZIELNA KAWA
 
 
Lokesh Dhakar stworzył przewodnik, dla wszystkich którzy tak jak on sam, mieli kłopoty z zamawianiem kawy. Jeśli się wam spodobał pdf dostępny jest tu .
piątek, 22 lutego 2008
JEDZ Z ZAHĄ HADID

 

  (zdjęcie designmuseumshop.com)

 

 Zaha Hadid zaprojektowała wieżowiec, który powstać ma w Warszawie ( o nim tu i tu ). Podziwiam szczerze tą niezwykłą kobietę - architekta, dlatego dziś Zaha w drobniejszym wydaniu.  5 Piece Cutlery Set to projekt pięciu sztućców zaprojektowanych dla WMF. Organiczne kształty, szlachetna stal ... Jak zwykle wyrazistość poszczególnych elementów przy zachowaniu harmoni całości. No i jak zapakowane!

 


 

czwartek, 21 lutego 2008
STOLIK DLA MłODYCH RODZICÓW
 
 
(źródło zdjęcia yankodesign.com)
 
Wszyscy posiadacze małych mieszkań wiedzą jak ważne obok ładnego wyglądu mebla jest jego praktyczne, czasem wielorakie wykorzystanie. W tym przypadku mamy do czynienia ze stolikiem kawowym z tworzywa sztucznego, który w razie potrzeby łatwo zamienić w przewijak do zmieniania pieluch. 
Projekt: Frank & Stanimira Rafaschier. 
 
środa, 20 lutego 2008
POP - TAPETY
 
 
 (źródło zdjęć soukshop.com)
 
Dwie tapety zaprojektowane przez Lisę  Bengtsson.  Pierwsza Svarmor powstała jako trybut dla wszystkich butów świata. Druga Familjen Wallpaper pozwala samemu animować swoje ściany, poprzez przyklejanie własnych obrazków w ramkach. Dostępne tu .
 
1 , 2 , 3
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl