Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
środa, 18 czerwca 2008
ALE ZABAWKI? ALE CZEMU TAK MAŁO?

Tak, wiem, wystawa Ale zabawki została już opisana przez zsaha, ponieważ jednak warto zachęcić wszystkich, którzy jeszcze na niej nie byli, a także pokazać eksponaty tym, którzy być nie mogą, dorzucam więc kilka zdjęć szmacianych lalek Anny Narzymskiej-Praussowej, pochodzących z lat 1945-1949. Jak zwykle niezwykle szkoda, że w warszawskim Muzeum Narodowym wzornictwo traktowane jest po macoszemu. Jest to kolejna zbyt mała przezentacja polskiego designu. Kilka, ustawionych w holu gablot, ze świetnymi, często projektowanymi przez wybitnych artystów (Hasior, Kurzątkowski) zabawkami, zupełnie nie wyczerpuje tematu. Pozostawia ogromny niedosyt, a także pytanie o to, kiedy doczekamy się dużych, retrospektywnych wystaw wzornictwu poświęconych.

osiołek, Anna Narzymska-Praussowa, 1945-1949
lalka, Anna Narzymska-Praussowa, 1945-1949
lalka, Anna Narzymska-Praussowa, 1945-1949
sobota, 22 marca 2008
WIELKANOCNIE
Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne 
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 

Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne     Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne
 
 
Irena Janczewska, Pocztówki Wielkanocne, lata 70 - te
 
WESOŁYCH, SŁONECZNYCH ŚWIĄT
niedziela, 09 marca 2008
"ŁAD"-ne SARENKI
 
Zydelki SARENKI to wspólny projekt Olgireda Szlekysa i Władysława Wincze, stworzony jak wspominają projektanci "na cztery ręce". Ich optymistyczne wzornictwo zdaje się przeczyć temu, że powstały w wojennej rzeczywistości 1943 roku. Produkowane masowo przez Spółdzielnię Artystów "Ład" od 1946 roku, w czasach ogólnej szarzyzny, zdobiły wnętrza wielu przedszkoli i przychodni dla dzieci, zyskując ogromną popularność i uznanie. W późniejszym okresie projektanci, każdy z osobna powrócili jeszcze do tematu krzesełka - zabawki. Władysław Wincze w 1954 zaprojektował dwa krzesełka BIEDRONKĘ i PASIKONIKA, Olgierd Szlekys zaś w 1971 roku oszczednego w formie KONIKA. Jednak to ich pierwszy projekt SARENKI wydaje mi się być najbardziej ciekawy i aż się prosi, żeby jakaś polska firma wznowiła ich produkcję.
 
 
Władysław Wincze, BIEDRONKA PASIKONIK 1954
 
fot. Jerzy Gładkowski
 
Olgierd Szlekys KONIK 1971
czwartek, 07 lutego 2008
BAJECZNE PLAKATY
 
 
 
 
 
 (źróło zdjęcia cinemaposter.com)
 
 2 plakaty  Kazimierza Manna, pierwszy z 1962 roku do bajki Pinokio Walta Disneya, drugi do bajki Ali i Wielbłąd z 1964 roku. A więcej plakatów filmowych znajdziecie tu.
 
 
poniedziałek, 04 lutego 2008
ETYKIETY Z ZAPAŁKOWYCH PUDEŁEK
 
Etykiety z pudełek od zapałek z lat 50-tych. 
 
PUDEŁKO ZAPAŁEK  
 
proj. Zenon Januszewski 
 
 
 
 
proj. Zdzisław Osakowski 
czwartek, 31 stycznia 2008
RETRO EMPIK
 
 
 (źródło zdjęcia Architektura 1959)
 
Klub MPiK w Gliwicach, 1959 rok 
projektant: Tadeusz Teodorowicz - Teodorowski 
piątek, 18 stycznia 2008
KRZESłO MUSZELKA
 
Krzesło Muszelka to projekt Teresy Kruszewskiej z 1956 roku.
Zaprojektowane zostało w dwóch wersjach kolorystycznych - jasnej i ciemnej, o kontrastowym kolorze siedziska i szkieletu nośnego. Pokazane w 1956 roku na wystawie z okazji XXX - lecia Spółdzielni Artystów "ŁAD", spotkało się z uznaniem recenzentów. Nigdy nie weszło jednak do masowej produkcji
- powstała jedynie krótka seria muszelek. Szkoda!
 

(źródło zdjęcia mnw.art.pl)
 
Teresa Kruszewska („Ład”), Krzesło Muszelka, 1956, wys. 70 cm

(zdjęcie i informacje pochodzą z artykułu Anny Magi "Meblarstwo "Ładu" po 1945 r"
zamieszczonego w książce "Spółdzielnia artystów Ład 1926 - 1996" pod red. A. Frąckiewicz)

środa, 05 grudnia 2007
MALOWIDŁA Z SUPERSAMU

 

Pisałam już wcześniej o Gabrielu Rechowiczu. Dziś chciałabym pokazać wam projekty  do nieistniejącego już  Supersamu.  We wnętrzu znajdowały się dwie duże kompozycje projektu artysty. Pierwsza z nich - duże malowidło ścienne - ozdabiała ściany baru Frykas. W halu głównym umieszczona zaś była mozaika wykonana z różnokolorowych otoczaków.

 

 

  
(żródło zdjęć sztuka.net)

A to już zdjęcia projektów ze zbiorów prywatnych, opublikowane za zgodą artysty: 

piątek, 30 listopada 2007
PROJEKTANCI
 
 
 
 
Miałam przyjemność spotkać się wczoraj z malarką i projektantką Hanną Rechowicz. Razem z mężem Gabrielem projektowali oni między innymi wystrój malarski do Supersamu. Obiecuję, że niedługo napiszę więcej o nich i ich pracy (a mam o czym opowiadać!).
Na zdjęciu Gabriel Rechowicz, w tle Supersam.
 
 
poniedziałek, 19 listopada 2007
OBIEKT TYGODNIA

 

 Roman Modzelewski, fotel z tworzywa sztucznego, 1958

Bardzo ucieszyło mnie umieszczenie tego fotela jako obiektu tygodnia na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Ten niezwykle awangardowy jak na owe czasy projekt nie miał w latach pięćdzdiesiątych szans na realizacje na  skalę przemysłową. Dziś jest jedną z ozdób kolekcji mebli Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego.

 

środa, 14 listopada 2007
WAŻNA WYSTAWA
 
KOLEKCJE WZORNICTWA,
ODSŁONA PIERWSZA
NOWA GALERIA MUZEUM PLAKATU W WILANOWIE, 15.11 - 31.12. 2007
 
 

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie przygotował wystawę mającą za zadanie przedstawić wybrane przedmioty z  kolekcji znajdujących się w jego zbiorach. Jest to początek, mających się odtąd cyklicznie odbywać w Muzeum Plakatu w Willanowie, prezentacji obiektów ze zbiorów Ośrodka.  Są to często przedmioty unikatowe, które nigdy nie doczekały się masowej produkcji, są też takie które do dziś odnaleźć możemy w domach babci czy cioci. Ośrodek posiada najbogatszą  w Polsce kolekcję wzornictwa  z okresu dwudziestolecia międzywojennego  oraz czasów powojennych aż do współczesności.  W jego zbiorach odnaleźć możemy prace takich artystów jak Władysław Strzemiński, Antoni Kenar, Olgierd Szleksys, Lubomir Tomaszewski czy Magdalena Abakanowicz . Zbiory Ośrodka obejmują działy takie jak meble i projekty architektury wnętrz, ceramika i szkło, metaloplastyka i biżuteria, tkanina i odzież, zabawki, przedmioty gospodarstwa domowego. Największą część kolekcji stanowią przedmioty wykonane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego  i przekazane do zbiorów Ośrodka przez Wandę Telakowską - założycielkę Instytutu. Znajdziemy tu również prace artystów należących do spółdzielnii "Ład", jak i odzież projektowaną przez Barbarę Hoff. Więcej  przeczytać można na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie

 już niedługo zdjęcia i dłuższa notka o wystawie!
 
 
KILKA PRZYKŁADÓW Z KOLEKCJI OŚRODKA....
zdjęcia pochodzą ze strony Ośrodka.
 
 
 
Zofia Przybyszewska, Wazony Kręgle, 1959 
 

 Olgierd Szlekys i  Władysław Wincze, Zydelki Sarenka, proj. ok.1941, prod. od 1946

    

 

Czesław Knothe, Krzesło i fotel z siatki metalowej, 1955

 

 

Jadwiga Adamczewska-Miklaszewska, Popielniczki, 1961
 
 
 
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl