Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
poniedziałek, 26 listopada 2007
HOOK BOX
Nazwa: Hook Box
Projektant: Luca Nichetto
materiał: ceramika
klient: Bosa Ceramiche
rok: 2005
WYSTAWA ROBERTA KONIECZNEGO

 

ROBERT KONIECZNY, SZTUKA ARCHITEKTURY

ZAMEK SZTUKI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W CIESZYNIE

21.11 - 06.12. 2007

 


W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zobaczyć można wystawę prac Roberta Koniecznego. Architekt okrzyknięty został przez magazyn Wallpaper nadzieją architektury, jest też twórcą domu atrialnego który w 2006 roku zdobył tytuł WAN House of the Year. W Cieszynie poza banerami przedstawiającymi realizację studia KWK Promes, którego szefem jest Konieczny, obejrzeć można filmy a także nie pokazywane nigdzie wcześniej projekty i makiety domów.

więcej informacji na stronach: bryla.pl , KWKPromes , zamekcieszyn.pl

 

ANTROPOMORFO CHAIRS

 

 

Kształty i proporcje tych krzeseł ich twórcy zaczerpneli z dziecięcych rysunków. Używając przerośniętych proporcji i cudacznych detali dwójka włoskich projektantów ze studia GamplusFratesi stworzyło projekt jak ze świata Alicji w Krainie Czarów. Dla dizajnerów niezwykle ciekawy był proces przekształcenia nieskrępowanej fantazji dziecięcych ilustracji w meble. Wykonano je z naturalnych materiałów - dębu, orzecha i buku, zaplecki obite zostały filcem. Również kolorystyka utrzymana jest niezwykle naturalnych barwach. Całość wywoływać ma wrażenie "żyjącej" i "antropomorficznej" formy.

 

 

(żródło zdjęć gamplusfratesi.com)

niedziela, 25 listopada 2007
BABUSZKI
 
Ostatnio wszędzie ich pełno. Na fali fascynacji stylistyką ludową, we wzornictwie zagościły matrioszki . Te drewniane laleczki powstały pod koniec XIX wieku w jednej z rosyjskich pracowni zabawkarskich i niedługo potem zostały entuzjastycznie przyjęte na Wystawie Światowej w 1900 roku. Dziś pojawiają się na tkaninach, ceramice, meblach, wciąż jednak są też popularne w swej tradycyjnej formie wydrążonych w środku laleczek. Inspiracje nimi widać również w modzie a modelki w zawiązanych na głowach chustach "a la babuszka" pojawiły się w najnowszej kolekcji Dolce & Gabbana, Marca Jacobsa czy Yves Saint Laurenta .
 
Thomas Paul, Folk Dessert Plate Set
 
Ikea


I najnowszy pokaz Very Wang
 
( żródło zdjęć printpattern.blogspot.com, style.com, ikea.com) 
czwartek, 22 listopada 2007
TYPESEAT
 ( źródło zdjęcia retrotogo.com) 
 
Jest to jadna z najzabawniejszych a przy tym najbardziej dizajnerskich czcionek jakie widziałam!!
 Plakat zaprojektowany został  przez Tima Fishlock'a, który użył krzeseł będących klasykami dizajnu 
tworząc z nich litery. I Tak na przykład litera C to Egg ChairArne Jacobsena, pod literką P odnajdziemy projekt Marcela Breuera Model No. B.33 z 1927 roku,  S to Panton Chair, a Z to Zig Zag Chair  Gerrita Rietwelda.
 

 
(źródło zdjęcia design-museum.com)


A to już plakat - encyklopedia  z 224 krzesełami z kolekcji Vitra Design museum.
środa, 21 listopada 2007
yugop.com

 

 

Projekt ten znalazłam dawno temu na stronie  Londyńskiego Muzeum Designu, w dziale web wizards,  tym którzy go nieznają  polecam gorąco. Jego autor Yugo Nakamura był jednym z pierwszych dizajnerów używających technologii Flash. W swych pracach stara się przełożyć prostotę i piękno sztuki japońskiej na język internetu. 

MEERABOO FL-1
 
Do zaprojektowanej przez Victora Vetterlein'a  serii  Meeraboo-2007 dołączyła ostatnio lampa Meeraboo FL-1. Ma 152 cm wysokości  i wykonana jest z włókna szklanego, białego od zewnatrz, wewnątrz zaś złotego. Kabel zasilający biegnący do żródła światłą ukrytego w  złotym wnętrzu, umieszczony został w jednej z nóg. Lampa zaprojektowana została tak by światło jedynie sączyło się poprzez otwory "okienne" dając niezwykle plastyczny efekt. Do serii dołączyć ma niedługo fotel, będący obecnie w fazie projektowej
poniedziałek, 19 listopada 2007
OBIEKT TYGODNIA

 

 Roman Modzelewski, fotel z tworzywa sztucznego, 1958

Bardzo ucieszyło mnie umieszczenie tego fotela jako obiektu tygodnia na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Ten niezwykle awangardowy jak na owe czasy projekt nie miał w latach pięćdzdiesiątych szans na realizacje na  skalę przemysłową. Dziś jest jedną z ozdób kolekcji mebli Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego.

 

KOLOROWY KOMUNIKAT
 
DNI KOLORU, KOLOR JAKO KOMUNIKAT 
WYSTAWA 17.10-16.12.2007
SALE WYSTAWOWE IWP
 

 

 

Tegoroczna Edycja Dni Koloru w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego nosi tytuł Kolor jako Komunikat. Współczesna technika umożliwia zastosowanie szerokiej gamy barwnej na dużą skalę i we współczesnym designie obserwujemy trend do różnorodnego wykorzystania zdecydowanych kolorów.  Niegdyś kolory niosły ze sobą
 głębokie funkcje symboliczne, dziś często nosić mogą  funkcje informacyjne - jak choćby kolorowe światła 
sygnalizacji ulicznej. Na wystawie zaprezentowano różne kategorie  przedmiotów - meble, oświetlenie, armaturę, które przemawiają do odbiorcy za pomocą swego koloru.
czwartek, 15 listopada 2007
MISTRZOWIE
 
Strasznie spodobało mi się to zdjęcie. Pochodzi  z Playboya z 1961 z artykułu Designs for living
Od lewej do prawej na krzesłach własnego projektu siedzą: George Nelson, Edward Wormley, Eero Saarinen, Harry Bertoia, Charles Eames i Jens Risom.
 
A oto kilka klasyków designu projektu wyżej wymienionych:
 
 Charles i Ray  Eames, LCM Plywood Metal-Legged Chair, 1946-1947
 
 
 
Georg Nelson, Marshmallow Sofa, 1956
 
 
 
Eero Saarinen, Tulip Armchair, 1955-56,
 
 
 Harry Bertoia, Diamond Chair, 1952
 
 

 

 Jens Risom, Lounge Chair, 1941

 
NA ZIMOWE DNI

Ten niezwykle prosty lecz jakże przydatny pomysł  jest jeszcze niestety prototypem.... Designer Byung-seok You nazwał swój projekt "Natural Wave" (znalezione tu).

ELLE DECORATION LISTOPAD 2007
 
 


Oto kilka rzeczy, które znajdziecie w najnowszym numerze Elle Decoration i które mi wydały się interesujące
 
 
 
W tym numerze mi najbardziej podobały się lampy i oto pierwsza z nich Porcelanowy żyrandol Shoal  projektu Scabetti   będący piękną ławicą porcelanowych rybek.
 
 
 
 
Żyrandol z guzików z Pracowni - Galerii  
 
 
 
 
I taka lampka
 
 
Prosty i olśniewająco genialny wydał mi się również projekt Ping Pong Door Tobiasa Franzela,
 Bardzo chętnie umieściłabym takie drzwi między kuchnią a pokojem i grywała w oczekiwaniu na gotującą się zupę...  
 
 
 
 
 
Zaciekawieni? Po więcej odsyłam do nowego numeru 
 
 
12:53, makolaczowa , prasówka
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 listopada 2007
WAŻNA WYSTAWA
 
KOLEKCJE WZORNICTWA,
ODSŁONA PIERWSZA
NOWA GALERIA MUZEUM PLAKATU W WILANOWIE, 15.11 - 31.12. 2007
 
 

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie przygotował wystawę mającą za zadanie przedstawić wybrane przedmioty z  kolekcji znajdujących się w jego zbiorach. Jest to początek, mających się odtąd cyklicznie odbywać w Muzeum Plakatu w Willanowie, prezentacji obiektów ze zbiorów Ośrodka.  Są to często przedmioty unikatowe, które nigdy nie doczekały się masowej produkcji, są też takie które do dziś odnaleźć możemy w domach babci czy cioci. Ośrodek posiada najbogatszą  w Polsce kolekcję wzornictwa  z okresu dwudziestolecia międzywojennego  oraz czasów powojennych aż do współczesności.  W jego zbiorach odnaleźć możemy prace takich artystów jak Władysław Strzemiński, Antoni Kenar, Olgierd Szleksys, Lubomir Tomaszewski czy Magdalena Abakanowicz . Zbiory Ośrodka obejmują działy takie jak meble i projekty architektury wnętrz, ceramika i szkło, metaloplastyka i biżuteria, tkanina i odzież, zabawki, przedmioty gospodarstwa domowego. Największą część kolekcji stanowią przedmioty wykonane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego  i przekazane do zbiorów Ośrodka przez Wandę Telakowską - założycielkę Instytutu. Znajdziemy tu również prace artystów należących do spółdzielnii "Ład", jak i odzież projektowaną przez Barbarę Hoff. Więcej  przeczytać można na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie

 już niedługo zdjęcia i dłuższa notka o wystawie!
 
 
KILKA PRZYKŁADÓW Z KOLEKCJI OŚRODKA....
zdjęcia pochodzą ze strony Ośrodka.
 
 
 
Zofia Przybyszewska, Wazony Kręgle, 1959 
 

 Olgierd Szlekys i  Władysław Wincze, Zydelki Sarenka, proj. ok.1941, prod. od 1946

    

 

Czesław Knothe, Krzesło i fotel z siatki metalowej, 1955

 

 

Jadwiga Adamczewska-Miklaszewska, Popielniczki, 1961
 
 
 
1 ... 6 , 7 , 8 , 9
 
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl