Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
czwartek, 13 marca 2008
ZAPROSZENIE DO KINA
 
 
 
Czy komuś potrzebny byłby telewizor, gdyby do dyspozycji miał taką salę kinową? Umieszczona w piwnicy zwykłego, jednorodzinnego domku, zainspirowana została Odyseją Kosmiczną 2001. Jej projektant James Biber ze studia Pentagram Architects szczególną uwagę poświęcił systemowi oświetlenia. Z 600 małych lampek o niskiej mocy, schowanych za łukami ścian saczy się delikatne, ciepłe światło, skierowane tak, by nie razić widzów, lecz jednocześnie nie pozostawiać ich w kompletnej ciemności.
Stworzono nastrojowy pokój, zarówno na romantyczne wieczory jak i kameralne przyjęcia filmowe. Właściwie to taka sala sama inspiruje i zachęca do przeróżnego zastosowania. Urzekł mnie kolorowy futuryzm jak z lat 60 - tych i oryginalność z jaką projektant podszedł do tematu. Kino domowe nabrało nowego znaczenia!
 
20:44, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
wtorek, 11 marca 2008
VIVAT POSTMINIMALIZM!
 
 
Nie tak dawno napisałam artykuł o wnętrzu ekskluzywnej restauracji zaprojektowanej przez Jamiego Hayona. Na łamach gazety posypały się komentarze, że to operowy kicz, że tandeta, że plastikowo i sztucznie. Oczywiście, ta stylistyka nasuwa takie skojarzenia. Jej największe walory to kolor, czasem groteska, wyolbrzymienie pewnych środków artystycznych - wszystko się zgadza. Jednak plastik nie jest równoznaczny z tandetą. Plastikowe meble, często droższe od tapicerownych czy drewnianych ma się z wyboru i chęci obcowania z taką właśnie estetyką. Philippe Starck, Marcel Wanders, Karim Rashid czy Hayon - to jedni z najbardziej wziętych i cenionych obecnie projektantów, a ich projekty, właśnie za tę oryginalność i poczucie humoru zdobywają uznanie i liczne nagrody. Jedni wolą klasycyzm, inni rokoko. De gustibus non est desputandum!
Ja lubię takie wnętrza za powiew świeżości i radość, męczę się zaś w tych z koronkową serwetką na stole. Po długim obcowaniu z minimalizmem naprawde cieszy mnie ten postminimalizm, z całą kiczowatą stylistyką, którą niesie. Cieszą nowe technologie i zaskakujące dziwaczne kształty prosto ze świata Alicji w krainie czarów.
Dziś więc rzecz jeszcze bardziej kolorowa i plastikowa. W Barcelonie firma Camper zatrudniła Hayona do aranżacji sklepu z butami. Wnętrze, które powstało nie musi każdemu przypaść do gustu, na pewno jednak jest niebanalne.
 
 
 
 
 
 
 
(źródło zdjęć hayonstudio.com)

poniedziałek, 10 marca 2008
BLOG 20-sty - STYLOWY
 
 
 
No i mamy blog numer 20. Co prawda nie tylko o designie, lecz również o modzie, książkach muzyce... Warty odwiedzenia, więc polecam www.stylmiasta.pl . Jak mówi jego autor Michał,  blog " jest miejscem, w którym mogę się dzielić inspiracjami - tym wszystkim co mnie fascynuje, zachęca do myślenia i pobudza wyobraźnię. Choć strona podzielona jest na kategorie tak naprawdę nieważne czy to o czym piszę to muzyka, design, moda czy gadżety. Chodzi o dreszczyk kiedy odkrywasz coś nowego, niesamowitego, porywającego."
 
 
niedziela, 09 marca 2008
"ŁAD"-ne SARENKI
 
Zydelki SARENKI to wspólny projekt Olgireda Szlekysa i Władysława Wincze, stworzony jak wspominają projektanci "na cztery ręce". Ich optymistyczne wzornictwo zdaje się przeczyć temu, że powstały w wojennej rzeczywistości 1943 roku. Produkowane masowo przez Spółdzielnię Artystów "Ład" od 1946 roku, w czasach ogólnej szarzyzny, zdobiły wnętrza wielu przedszkoli i przychodni dla dzieci, zyskując ogromną popularność i uznanie. W późniejszym okresie projektanci, każdy z osobna powrócili jeszcze do tematu krzesełka - zabawki. Władysław Wincze w 1954 zaprojektował dwa krzesełka BIEDRONKĘ i PASIKONIKA, Olgierd Szlekys zaś w 1971 roku oszczednego w formie KONIKA. Jednak to ich pierwszy projekt SARENKI wydaje mi się być najbardziej ciekawy i aż się prosi, żeby jakaś polska firma wznowiła ich produkcję.
 
 
Władysław Wincze, BIEDRONKA PASIKONIK 1954
 
fot. Jerzy Gładkowski
 
Olgierd Szlekys KONIK 1971
piątek, 07 marca 2008
19 POLSKI BLOG, CZYLI POWRóT DESIGNSTATION
 
 

To już 19 blog, co prawda działa od stycznia 2007, ale z powodu kilku miesięcznej przerwy we wpisach nie został umieszczony na liście polskich blogów o designie, którą staram się tu stworzyć. Mam nadzieje że najnowszy wpis to jaskółka, która czyni wiosnę i na następny twórcy nie każą już tak długo czekać!
środa, 05 marca 2008
DOM W PUSZCE
Idea projektu podobna jest do kwiata, naciskasz przycisk a kontener otwiera się, ukazując swe niezwykłe wnętrze - mówi o swym pomyśle PUSH THE BUTTON HOUSE Adam Kalkin. Z zewnątrz surowy, industrialny dom okazuje się być wewnątrz pełną mieszczańskiej elegancji, wyposażoną w najnowsze designerskie trendy przestrzenią.
Kalkin użył kontenera jako centralnej części w szerokim spektrum swych projektów, których założeniem jest stworzenie tanich mieszkań, schronień dla uchodźców lecz także obiektów sztuki. Nie chodzi o kontener per se, lecz o to co można zrobić z nim emocjonalnie, przekształcając substancję w poezję - dodaje projektant. Z całą pewnością prace Kalkina klasyfikować można na granicy performance i architektury.
 
(fot. Peter Aaron/Esto)
 
(fot. New York Times)
 
 
W zeszłym roku w Nowym Yorku pojawiła się na kilka tygodni kawiarnia Illy wykorzystująca konstrukcję PUSH THE BUTTON HOUSE.
 
 
(fot. mocoloco.com)
 
Kalkin jest również zainteresowany tworzeniem dużych przestrzeni z powtarzalnego elemnetu, jakim jest kontener. Na zdjęciach Schronisko w Brooklinie.
 
 
(fot. Peter Aaron/Esto)

Adam Kalkin i Natalia Vodianova, z projektem centrum rekreacji, które modelka planuje zbudować w wielu rosyjskich miastach, zaczynając od swego miasta rodzinnego.
 
(fot. Michael Falco for The New York Times)
niedziela, 02 marca 2008
DYWANY NA ŚCIANY
 
 
 
Czasem dobrym pomysłem jest znalezienie nowego zastosowania dla rzeczy powszechnie znanych. Oczywiście, kilimami czy arrasami ściany zdobione były od setek lat, lecz idea obicia siedzisk w minimalistycznej poczekalni wydała mi się niezwykle świeża i ciekawa.
 
Autorzy - Tjep
Miejsce - ROC professional training school w Apeldoorn
piątek, 29 lutego 2008
NOśNE KUBKI...
 
 
 
 
 
(fot. fredflare.com)
 
Doskonale sprawdzą się na imprezie, choć myśle że takie kubki  właściwe bez względu na miejsce użycia pozwolą zrelaksować się nam i innym. Bez względu na podawane w nich napoje! 
Do kupienia tu .  
BLOG 18

 

Kolejny blog, tym razem pokazujący wybrane przedmioty ze sklepów. Doskonały przewodnik dla osób poszukujących prezentu.

 

http://zakupy.ibex.pl/  

 

czwartek, 28 lutego 2008
FESTIWAL DYWANóW 2
 
(źródło zdjecia mocoloco.com)
 
Michaela Schleypen projektuje dywany niezwykłe. Poprzez ręczne nakładanie kolejnych warstw materaiału jej projekty zyskują hiperrealistyczne wzory. Ten prezentowany na zdjęciu zainspirowany został ciepłymi wodami mórz południowych.
środa, 27 lutego 2008
FESTIWAL DYWANóW
Po festiwalu tapet, przyszedł czas na festiwal dywanów, który zaproponowała chilu z design w moim wnętrzu.
Sztuka Beskidzka to firma z 40 letnią tradycją, a jej dywany cieszą się uznaniem na wnętrzarskim rynku (nagrody PRODECO 2003, 2004; finalista konkursu Dobry Wzór organizowanego przez IWP). Produkowane z naturalnych surowców takich jak sukno, wełna, len cieszą oko bogatą kolorystyką i niebanalnymi wzorami. Co ciekawe, firma oferuje również wykonanie dywanu na zamówienie według projektu klienta i pod konkretny wymiar. Więcej zdjęć obejrzeć możecie tu i tu.

Dywan FOLK (170x240 cm) prezentowany na zdjeciu to efekt współpracy projektantów Anny Kotowicz i Artura Puszkarewicza (AZE design) ze Sztuką Beskidzką. Wzór dywanu zainspirowany został tradycyjnymi wzorami tkackimi Podlasia - regionu gdzie od wieków przenikają się wpływy wzorów białoruskich, ukraińskich oraz nadbałtyckich. Ornament został tu przeskalowany i uproszczony na kształt współczesnej grafiki komputerowej. W dywanie w twórczy sposób połączono tradycyjną technikę wytwarzania wełnianego sukna ze współczesną techniką sitodruku, która umożliwiła precyzyjne naniesienie wzoru.
17 POLSKI BLOG O DESIGNIE

 

Bulls.eye z bloga wnetrza.webzine.pl przysłał informację o kolejnym designerskim blogu.

http://miood.pl/

poniedziałek, 25 lutego 2008
POLSKIE BLOGI O DESIGNIE

Kiedy kilka dni temu odkryłam 2 fajne polskie blogi o designie, uświadomiłam sobie , że nie ma (albo przynajmniej ja nic o niej nie wiem) listy z całą polską reprezentacją. Jest ich wiele i naprawde jest w czym wybierać. Zaczynając od obchodzącego niedawno 3 urodziny bloga babeczki (która ma zasługi, ponieważ stała się inspiracją do założenia mojego bloga ) cała lista to 16 pozycji ( z design girl włącznie!).
Nie jest to jednak lista ostateczna i stąd apel autorki o ujawnianie się innych blogów designersko - wnętrzarskich.
Dość gadania, sami obejrzyjcie!

 
 
 
http://agnieszkabrzezinska.blogspot.com/
 
 
 
 
 
 
http://dom.forto.pl/
 
 
http://www.pinkthething.pl/
 
 
 
 
http://www.dbwt.blogspot.com/
 
 
 
 
 
 
http://www.wnetrza.webzine.pl/
 
 
 
 
 
 
 
 
http://gadzetomania.pl/
 
 
W tym miejscu pragnę też podziękować tym wszystkim, którzy design girl odnaleźli!
niedziela, 24 lutego 2008
NIEDZIELNA KAWA
 
 
Lokesh Dhakar stworzył przewodnik, dla wszystkich którzy tak jak on sam, mieli kłopoty z zamawianiem kawy. Jeśli się wam spodobał pdf dostępny jest tu .
sobota, 23 lutego 2008
POGODA ŁADNA

 
Wolsztyn 1975 Nad Jeziorem Wolsztynskim - widok z tarasu kawiarni"Fala"
Z kolekcji: Moana-art
 
 

POJEZIERZE OLSZTYŃSKIE 1976 Widok na jezioro Dada

Za oknem szaleje wiatr! W oczekiwaniu na wiosnę dwie sentymentalne, nudne pocztówki.

 


piątek, 22 lutego 2008
JEDZ Z ZAHĄ HADID

 

  (zdjęcie designmuseumshop.com)

 

 Zaha Hadid zaprojektowała wieżowiec, który powstać ma w Warszawie ( o nim tu i tu ). Podziwiam szczerze tą niezwykłą kobietę - architekta, dlatego dziś Zaha w drobniejszym wydaniu.  5 Piece Cutlery Set to projekt pięciu sztućców zaprojektowanych dla WMF. Organiczne kształty, szlachetna stal ... Jak zwykle wyrazistość poszczególnych elementów przy zachowaniu harmoni całości. No i jak zapakowane!

 


 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl