Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
piątek, 18 kwietnia 2008
VILLA BERKEL

Czteroosobowa, młoda, aktywna rodzina marzyła o dużym, pełnym światła domu. Z tego marzenia narodziła się Villa Berkel. Zamawiający chcieli, by wszystkie aktywności: zabawa, praca, odpoczynek, sen odbywały się w centralnej przestrzeni domu. Powstało niezwykle proste "szklane pudełko", ale z konsekwentnym i pedantycznym detalem.

  • Designer: Architectenbureau Paul de Ruiter b.v.
  • Design Team: Paul de Ruiter, Sander van Veen, Helga Traksel
  • Oddano do użytku: kwiecień 2005
  • Adres: Veenendaal, Holandia
  • Wielkość działki: 1232.9 m2
  • Powierzchnia domu: 221 m2

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter.

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

Villa Berkel, Architectenbureau Paul de Ruiter

21:22, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
wtorek, 15 kwietnia 2008
POPIELNICZKA SAARINENA
 
Saarinen, tulip ashtray
via  paranoid-section.com

O krześle Tulip Eero Saarinena już kiedyś wspominałam na moim blogu.  Jednak przyznam się szczerze, że aż do wczoraj nie wiedziałam że w komplecie do zestawu powstała również popielniczka.
 
 
środa, 09 kwietnia 2008
GOŚCIE Z WROCłAWIA czyli CAMPARIS O DIZAJNIE

Od dziś na łamach design girl gościć będą fotoreportaże Camparis z bloga Wrocław . Jako pierwsze uśmiechnięte krzesełka z jednej ze stacji paryskiego metra.

 

Krzesła w paryskim metrze

Krzesła w paryskim metrze

poniedziałek, 07 kwietnia 2008
KREATYWNY RECYKLING
 
 
 
‘Recycled’ Urban Furniture oraz recycled&hacked furniture .
via Inspire me, now!
 
 
07:15, makolaczowa
Link Komentarze (2) »
sobota, 05 kwietnia 2008
BLOG 22
 
 
 
No i proszę bardzo. Dziś kolejny blog do listy polskich blogów o designie, znaleziony przez piece of glass.
Projekty wnętrz, pomysły, inspiracje, porady - działający od niedawna, poświęcony przede wszystkim architekturze wnętrza. W środku między innymi dużo pięknych zdjęć orientalnych wnętrz i detali. Polecam. 


 
 
czwartek, 03 kwietnia 2008
IDEALNY DOM ZAHY HADID
Zaha Hadid przyzwyczaiła nas już do swej pełnej rozmachu architektury. Zaprojektowanie domu idealnego dla imm Cologne w 2007 roku stało się pretekstem do pokazania tej futurytycznej wizji domostwa. Przestrzeń kształtowana jak rzeźbiarska masa, architektoniczny manifest, który ukazuje jak wyglądać mogą nasze mieszkania w przyszłości.
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
Zaha Hadid, Ideal home, Kolonia
 
via Dezeen
 

KLIENT
2007 Cologne Furniture Fair
German Design Council

ARCHITEKT
Design: Zaha Hadid with Patrik Schumacher
Architekt: Woody Yao
Grupa projektowa: Melodie Leung,Eddie Can, Daniel Baerlecken, Muthahar Khan

ROZMIAR/SPECYFIKACJA
Objętość: 400 m3 [polystyrol]
Struktura: 6 tons [stal]
Podstawa: 200 m2 [drewno]
Czas wykonania: 5 tygodni
 
08:56, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
wtorek, 01 kwietnia 2008
WINDA BEZ GRANIC

Rem Koolhaas to architekt, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Maison a Bordeaux to trójpoziomowa rodzinna rezydencja. Mieszkająca tu para przez długi czas żyła w pięknym starym domu, jednak od dawna myślała o czymś nowoczesnym. Po wypadku samochodowym męża, od którego musiał on poruszać się na wózku inwalidzkim, plan aby wybudować nowoczesny dom zaczął nabierać realnych kształtów. Dom składa się z trzech dużych przestrzeni - właściwie jakby trzech nałożonych na siebie domów. Najniższa jest przestrzenią najbardziej intymną, pełną zakamarków, najwyższa to pokoje dzieci i sypialnia rodziców. Najważniejsza przestrzeń środkowa to przeszklone piętro wysunięte w połowie przed lico budynku, w połowie zaś w nim ukryte. tu toczy sie życie rodzinne. Serce budynku stanowi niezwykła winda, która powolnie porusza się pomiędzy piętrami. Dzieki takiemu rozwiązaniu powstał dom bez barier, po którym z łatwością poruszać może się sparaliżowana osoba.

 

via theinstitute.cl

 

08:57, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 31 marca 2008
JEDYN-E STUDIO RADIOWE

 

Projekt studia Radio 1  w Holandii autorstwa grupy Tjep . Myśl przewodnia "One thing is sure, one should use the 1 more than once, making 1 one's own, memorable sign!"- by uczynić z 1 motyw przewodni, w fajny sosób buduje identyfikację przestrzeni. Duża jedynka spełnia funkcję lampy i radia zarazem, są też wykonane ze sklejki jedynki - ławki. Mieszanina stylów i konwencji podana w lekkostrawnym kolorowym sosie sprawia, że jest to przestrzeń w której dobrze czuć się będzie prezenter sportowy, jazzowy czy też goście podczas wywiadu. 

 Tjep, Radio 1 studio

Tjep, Radio 1 studio 

Tjep, Radio 1 studio  

 

Tjep, Radio 1 studio
 

Tjep, Radio 1 studio

 

Tjep, Radio 1 studio 

 

09:17, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (1) »
czwartek, 27 marca 2008
FUTURYSTYCZNA WIZJA
Mieszkanie powstało jako "show-flat" na Bienale architektury w Pekinie. Zaprojektowane z marzenia o pięknym domostwie - miejscu pełnym pasji. Przestrzeń to wielka mieszanina stylów: landrynkowe kolory lat 60 - tych, minimalistyczne potraktowanie przestrzeni przy postmodernistycznym potraktowaniu formy, a wszystko razem tworzy futurystyczną wizję mieszkania przyszłości. Zachwyciło mnie starannie dobraną kolorystyką, dzięki której nawet mimo surowych form mieszkania sprawia wrażenie przytulnego. Bardzo ciekawym, powtarzającym się w całym domu elementem, są drzewa wprowadzające do wnętrza trochę natury (rozumianej również jako naturalny surowiec - drewno, z którego są wykonane).

 


16:51, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (6) »
wtorek, 25 marca 2008
BLOG NR 21
 
Wizualna 
 
Istnieje od  miesiaca i zapowiada się bardzo ciekawie. Wizualna to już 21- szy  blog, na liście  polskich blogów o designie . Poświęcony bardzo ciekawej i potrzebnej sztuce komunikacji wizualnej.
 
 
poniedziałek, 24 marca 2008
ŚWIĄTECZNE LEKTURY
Na designerskich blogach panuje świąteczna cisza, więć dziś proponuje wam zaopatrzyć się w filiżankę dobrej herbaty, kawałek ciasta i zajrzeć do dwóch niezwykle ciekawych blogów poświęconych starym książkom.
 
Remanent w pewnej bibliotece
 
Remenent przenosi w świat sentymentlny! Stare książki z czasów dzieciństwa naszego i naszych rodziców, ilustracje, okładki, wycinki z prasy...wszystko wybrane starannie i ze znawstwem.
 
Tralaloskop
 
Tralaloskop to niezwykle ciekawy wybór ilustarcji książkowych najwybitniejszych, głównie polskich ilustratorów. Wiele z tych książek pamiętam z dzieciństwa i zapewne liczni z was mieli je w swojej bibliotece. Oglądanie tej strony to podróż pełna uśmiechów i wzruszeń
sobota, 22 marca 2008
WIELKANOCNIE
Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne 
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 

Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne     Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne
 
 
Irena Janczewska, Pocztówki Wielkanocne, lata 70 - te
 
WESOŁYCH, SŁONECZNYCH ŚWIĄT
piątek, 21 marca 2008
SOLIDARNI
Logo Solidarności - sopontanicznie zaprojektowany przez Jerzego Janiszewskiego w sierpniu 1980 roku znak, który w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie. Jak wspomina artysta olśnienie przyszło w nocy, w jego mieszkaniu na gdańskim osiedlu Morena, przy ulicy Marusarzówny. Janiszewski ukląkł nad białą kartką formatu A5 i przy pomocy pędzla wymalował czerwoną farbą "Solidarność". Z litery "N" wyprowadził biało-czerwoną flagę.
Dlaczego o tym piszę? Otóż chyba nie ma już osoby, która nie słyszała o krwawych starciach w Tybecie. Władze chińskie od kilku dni mobilizują wojska na granicy, zapowiedziały też surowe represje dla protestantów. A świat ma wielką niestrawność na żołądku. Podziwiamy wspaniałe chińskie stadiony przygotowane na Olimpiadę, w Victoria & Albert do 13 lipca oglądać można wystawę chińskiego designu . Jakoś tak chcieliśmy uwierzyc, że jest ok...
Ponieważ blog o designie, więc dziś proszę was o designerską solidarność. Zastanówcie się nim kupicie coś z metką made in china.
 
http://ratujtybet.org/DZIALAJ
20:50, makolaczowa
Link Komentarze (1) »
czwartek, 20 marca 2008
WNĘTRZA DLA DZIECI TEŻ MOGĄ MIEĆ CIEKAWY DESIGN!
Założę chyba front do walki z tandetnym wzornictwem dla dzieci. Dość kiepskiej jakości plastikowych potworków. Czy naprawdę standartowy wystrój pomieszczenia dla maluchów musi składać się z obowiązkowych elementów takich jak plakat Kubusia Puchatka, infantylne rysunki - byle dużo i kolorowo, tandetne plastikowe krzesełka i wersji zupełnie skrajnej smerfne hity z magnetofonu w tle.
 
Można inaczej!
 
Little Kitchen to szkoła gotowania dla najmłodszych, niestety dość daleko, bo w Melbourne w  Australii. Firma Little Kitchen jest producentem przyborów kuchennych przeznaczonych dla najmłodszych, a przy okazji prowadzi dziecięcą szkółkę kucharską.  Pastelowa kolorystyka, zachęcająco wyglądające stanowiska pracy -  podejrzewam, że dzieciaki muszą się tam świetnie bawić. 
 
 
 Little Kitchen
 
Little Kitchen 

 

Little Kitchen 

A tak na marginesie, jeszcze jedno fantastyczne miejsce dla dzieci pokazała jakiś czas temu piece of glass.
01:42, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (15) »
wtorek, 18 marca 2008
PRZYSTAŃ

Jak może wyglądać przystanek autobusowy? Twórcy NIO architecten przyznają się do inspiracji Oscarem Niemayerem. Łatwo można to zauważyć chociażby w rozmachu z jakim przystanek został zaprojektowany. Przestrzenna forma czyni zeń rzeźbę organizującą przestrzeń nieciekawego wcześniej placu. Wykonany z Polistyrenu w formie styropianu, jest największą konstrukcją z syntetycznego materiału (50m x 10m x 5m). Jedyne co mnie dręczy to pomarańczowy kolor na jaki ostatecznie został pomalowany! Wole jednak wcześniejszą, surową wersję kolorystyczną.

dodane 19-03- 2008. Zupełnie zapomniałam napisać gdzie ów przystanek się znajduje!
Otóż nazywa się Voorplein Spaarne Ziekenhuis i wybudowano go w Holandii, w miejscowości Hoofddorp.  
 
NIO architecten, bus stop 
 
 
 
NIO architecten, bus stop 
 
NIO architecten
 
 
NIO architecten
 
 
NIO architecten 
(źródło zdjęć archiweb.cz)
 

piątek, 14 marca 2008
KIEDY WSCHóD SPOTKA SIĘ Z ZACHODEM
 
Agnieszka z bloga  Projektowanie graficzne, wzornictwo    podesłała mi link do tych oto sof, w związku z odbywającym się festiwalem dywanów. Pisząc o poczekalni w ROC professional training school w Apeldoorn , myślałam że to jedyny przykład zastosowania dywanu jako tapicerki do siedzisk, okazuje się, że jednak nie. Tutaj również minimalistyczna forma zostawiona została z bogatą ornamentyką wzoru.  East meet West Tonio  de Roovera w wizualnym przekazie nasuwa skojarzenia z latającym dywanem, przenosi w świat baśni Tysiąca i jednej nocy.
 
Tonio de Roover, ‘East meets West’ 
 
 
 
 
 
 
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl