Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
niedziela, 01 lutego 2009
RODZINNE SPOTKANIE

Family - zestaw mebli do przestrzeni publicznych projektu KamanTung'a. Dostosowany tak, byśmy nie musieli się troszczyć o podręczne przedmioty, kurtki, torby z którym z reguły mamy problem w kawiarniach. Ergonomia XXI w?  

 Family by Kaman Tung

via mocoloco

sobota, 31 stycznia 2009
TRZY PROJEKTY DLA TRÓJKI

W ramach współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z Trójką został zorganizowany konkurs na gadżet reklamowy Trójki, skierowany do studentów Wydziału Wzornictwa Przemysłowego.

Oto laureaci:

1. miejsce - Joanna Jurczak i Aleksandra Mirecka - Z trójką lepiej
2. miejsce ex equo: 
- Klara Jankiewicz i Prakseda Yerka - Kubek Podziel się Trójką
- Marta Słyk - aplikacja na pulpit Trój Pan

Aby powiększyć obrazy, należy na nie kliknąć.

Joanna Jurczak i Aleksandra Mirecka, Z trójką lepiej

Marta Słyk, Trój Pan

Klara Jankiewicz i Prakseda Yerka, Podziel się Trójką

niedziela, 28 grudnia 2008
PALETA MOŻLIWOŚCI

Sadie Coles HQ zaproszenia

Zaprojektowane przez Farrow Design zaproszenia na wystawy do londyńskiej galerii Sadie Coles cechuje spójna, przyciągająca oko identyfikacja. Okładka to tylko kolor wyjęty wprost z wzornika Pantona, zawartość to zawsze reprodukcja pracy prezentowanego artysty. Ponadczasowe! 

 

Sadie Coles HQ zaproszenia

Sadie Coles HQ zaproszenia

Sadie Coles HQ zaproszenia

wtorek, 02 grudnia 2008
TOPOGRAFIA Z TYPOGRAFIĄ czyli KSIĘGARNIA DLA PODRÓŻNIKÓW

Design operujący zaskakującą, nieszablonową formą to dziś bardzo ciekawy, bazujący na zdobyczach postmodernizmu nurt we wzornictwie. Projektanci chcą zaskakiwać, a idealnym poligonem doświadczalnym stały się wnętrza publiczne, zarówno komercyjne jak i niekomercyjne. Zaprojektowana przez Smånsk księgarnia należąca do szwedzkiego magazynu dla podróżników Vagabond mieści się w centrum Sztokholmu, a układ lini na podłodze i pólkach nawiązuje do topografi jej najlbliższej okolicy.

W tym przypadku forma podążyłą za ideą, jednak bez uszczerbku dla funkcji!

Smånsk, Vagabond bookshoop

Smånsk, Vagabond bookshoop

Smånsk, Vagabond bookshoop

16:39, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 17 listopada 2008
POMOC DLA NELI

dla neli

Zapraszam was na ważną aukcję, na której będzie można wylicytować tego fioletowego kota, jak i wiele innych przedmiotów, a która rusza już 20 listopada.

Nie jest to aukcja zwyczajna!

Stowarzyszenie Pinezka organizuje akcję, z której dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla małej Neli - dziewczynki cierpiącej na zwężenie krtani.

Więcej o Neli, oraz jak jeszcze możecie jej pomóc dowiecie się na blogu prowadzonym przez jej mamę

Przedmioty wystawione na aukcję obejrzeć mozna tu

 

00:03, makolaczowa
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 10 listopada 2008
ENTUZJAŚCI - ŁÓDŹ DESIGN 2008

Przeczytałam notkę Zsaha o festiwalu designu w Łodzi i postanowilam napisać wam wlasną. Trochę polemizując, a trochę dopowiadając. Więc, od początku...

Nie będzie to recenzja obiektywna być może, ale dla mnie wielkim plusem jest fakt, że taki festiwal wogóle istnieje. Miałam też okazję podziwiać zespół Łódź Art Center w trakcie działania i bardzo bym chciała, by wszyscy organizatorzy takich wydarzeń odnaczali się takim entuzjazmem i kreatywnością jak oni. 

Imponujący program festiwalu zamieszczony na stronie, seria wykładów robilł na mnie spore wrazenie już dużo wcześniej i z dużymi oczekiwaniami jechałam na festiwalowy weekend do Łódź Art Center. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy festiwal startował, tym razem w programie znalazlo się kilkakrotnie więcej wydarzeń i spotkań. 

Na start wystawa Rey i Charlesa Eames'ów przygotowana przez Vitrę i do Łodzi sprowadzona:

Eames by Vitra

Eames by Vitra, Łódź design 2008

Eames by Vitra, Łódź design 2008

Dla kogoś kto tak jak ja zajmuje się wzornictwem z lat 50. i jeszcze tej wystawy nie widział, to obowiązkowe 'must see' w programie. 

Łódź design 2008

Jednak obietnica niespodzianki znajdowała się na wyższych piętrach, gdzie mieściły się Play and joke, make me, Przegląd szkół, a także kilka mniejszych wystaw. Przegląd szkół zaskoczył nas brakiem prądu, a tym samym oświetlenia wystawy - jak się okazało w calym budynku nastąpila awaria instalacji. Dość ciekawe doświadczenie, bo chodząc w półmroku trzeba więcej uwagi poświęcić projektom, zbliżyć się do nich.

Łódź design 2008

Przegląd szkół:

Akademia Sztuk Pieknych w Katowicach, Łódź design 2008

Łódź design 2008

 Łódź design 2008

 Łódź design 2008

Mi szczególnie przypadłado gustu prezentacja niemieckiego Karlsruhe University of Art & Design, proste lecz niecodzienne przedmioty odznaczaly sie fajną, świeżą koncepcją. 

Karlsruhe University of Art & Design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Karlruhe Uniwersity, Łódź design 2008

Duży problem organizatorów to faktycznie opisy prac, czasem są czasem ich nie ma.... I na tym polu jednak doszło do twórczych sytuacji. Ktoś, zapewne artystka stworzyła wlasne opisy (trochę takie didaskalia) co dało bardzo fajny, nieszablonowy efekt.  

 Łódź design 2008

 Silvia Knuppel

 Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

 Play & joke, Łódź design 2008

Infected Crystal Virus by Pieke Bergmans

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Reasumując, przed ekipą Łódź Art Center jeszcze dużo do nadrobienia. Ale myśle, że można spokojnie powiedzieć, że wyrasta nam ważny i ciekawy festiwal, który wg. mnie ma już ugruntowaną pozycję na dizajnerskiej mapie Polski. Myślę, że industriale wnętrza na Tymienieckiego są świetną przestrzenią do tego, by festiwal mógł rozwinąć skrzydła.

Nie lubię dizajnu ugłaskanego - pięknie wyeksponowanego w salonach meblowych, w designie szukam rewolucji tych małych i dużych oraz entuzjamu. Radości z projektowania, którą widać w gotowym już modelu. W festiwalach designiu poszukuje podobnych przesłanek, szukam rzeczy zaskakujących i poszukujących, doceniam niestandartowe rozwiązania. Wybaczam zaś niedociągnięcia, bo z doświadczenia wlasnego wiem jak wiele wysiłku wkłada się w realizacje takich przedsięwzięć. Widziałam dużo dobrych projektów, byłam na kielku naprawde ciekawych wykładach i jestem bardzo zadowlolona, że udało mi się tam wybrać. Dużym plusem, w porównaniu z rokiem ubieglym była też spora ilość projektów młodych projektantów, w tym kilku naprawde bardzo dobrych, o których na pewno wam jeszcze napisze.

FormAkcja, Łódź design 2008

all foto by agu. 

niedziela, 07 września 2008
CELL, POLYLINE - NOWE MEBLE IKER

Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższym czasie czekają nas  kolejne efekty współpracy firmy IKER i londyńskiego studia Platform. Londyńscy projektanci jednego z moich ulubionych projektów - krzesła maple, tym razem przygotowali dla Ikera projekt krzesła ze sklejki oraz segmentowy system siedzisk. 

Cell - to linia krzeseł, dla których inspiracją stał się plaster mioduPo raz kolejny twórcy sugerują się kształtami natury - "it derives from a honeycomb pattern - the most efficient way to distribute material and space".  Zastanawiam się co sądzicie o tej inspiracji? Projekt wydaje mi się trochę wtórny, w stosunku do maple, foma zbyt podobna - linia oparcia siedziska jest w  obu projektach niemalże taka sama, również rozwiązanie metalowej bazy, umożliwiającej sztaplowane zostało już w maple wykorzystane. Nie widziałam jednak Cell na żywo, więc dam jeszcze znać, jak się prezentują. 

 
Cell, Platform dla Iker
 
Cell, Platform dla Iker 
 
Cell, Platform dla Iker
 
Drugi zaprojektowany przez Gernota Oberfella i Jana Wertela mebel, system siedzisk Polyline to wydarzenie.  Jeśli wejdzie do produkcji, będzie jednym z najciekawszych produkowanych w Polsce mebli. Projekt wygląda interesująco i będę z niecierpliwością czekać na premierę. Ciężko jest  określić tworzywo z którego będą wykonane, nie znalazłam także nigdzie takich informacji. Tutaj również projektanci podkreślają, iż punkt wyjściowy stanowiły linie organiczne, przetworzone następnie cyfrowo w takie oto rzeźbiarskie projekty. 
 
Polyline, Platform dla Iker
 
 
Polyline, Platform dla Iker
 
Polyline, Platform dla Iker 
 
Polyline, Platform dla Iker
 
informacje, a także zdjęcia znalazłam na stronie studia platform www.platform-net.com

Na stronie firmy Iker informacji o nowych meblach wciąż brak...

czwartek, 31 lipca 2008
ALICJA W KRAINIE CZARóW

Lato w pełni, postminimalizm w pełni....

My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien
My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien

Los Muebles Amorosos, Javier Mariscal

Los Muebles Amorosos, Javier Mariscal

Antibodi, Patricia Urquiola
Antibodi, Patricia Urquiola

Antibodi, Patricia Urquiola
Antibodi, Patricia Urquiola

My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien
My Beautiful Backside - Principessa, Nipa Doshi Jonathan Levien

Lato w mieście, zurbanizowane wakacje, nagrzany asfalt, biurowe klimatyzacje, a mnie się marzy leniuchowanie na kanapach Moroso. Odstawiam na półkę modernizm i w kolorowej sukience, z kolorowym drinkiem zapadam się w kolorową kanapę... Alicja w krainie czarów!

środa, 18 czerwca 2008
ALE ZABAWKI? ALE CZEMU TAK MAŁO?

Tak, wiem, wystawa Ale zabawki została już opisana przez zsaha, ponieważ jednak warto zachęcić wszystkich, którzy jeszcze na niej nie byli, a także pokazać eksponaty tym, którzy być nie mogą, dorzucam więc kilka zdjęć szmacianych lalek Anny Narzymskiej-Praussowej, pochodzących z lat 1945-1949. Jak zwykle niezwykle szkoda, że w warszawskim Muzeum Narodowym wzornictwo traktowane jest po macoszemu. Jest to kolejna zbyt mała przezentacja polskiego designu. Kilka, ustawionych w holu gablot, ze świetnymi, często projektowanymi przez wybitnych artystów (Hasior, Kurzątkowski) zabawkami, zupełnie nie wyczerpuje tematu. Pozostawia ogromny niedosyt, a także pytanie o to, kiedy doczekamy się dużych, retrospektywnych wystaw wzornictwu poświęconych.

osiołek, Anna Narzymska-Praussowa, 1945-1949
lalka, Anna Narzymska-Praussowa, 1945-1949
lalka, Anna Narzymska-Praussowa, 1945-1949
wtorek, 10 czerwca 2008
Jeszcze chwilkę!

Już za chwileczkę, już za momencik...

Zaraz wracam! 

19:12, makolaczowa
Link Komentarze (2) »
piątek, 23 maja 2008
PONADCZASOWA A NOWOCZESNA
Zleceniodawcom zależało na stworzeniu kawiarni współczesnej, ale z atmosferą dawnych, luksusowych lokali kawiarnianych. Główne wytyczne to stworzenie miejsca funkcjonalnego w ciągu dnia i z klimatyczną atmosferą wieczorami. Ciepła kolorystyka, wystrój nie narzucony przez trendy i użycie drewna iroko (odmiana drewna tekowego), które pięknie się starzeje to główne założenia wyznaczone przez architektów z Rotor Group. Powstało miejsce z ciekawą, ponadczasową architekturą i nowoczesną acz luksusową formą. Nie do końca jestem pewna formy pisuarów, lecz może właśnie o to chodzi...
Igor GhentIgor Ghent
Igor Ghent

(fot. rotorgroup.be, via coolhunter)
09:30, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (5) »
piątek, 16 maja 2008
ZIELONO MI...

W przypadku Lilyfield House mamy do czynienia z adaptacją XIX - wiecznego, robotniczego domku w centrum Sydney. Nobbs Radford Architects dokonali adapatcji i rozbudowy istniejacego budynku. Mnie w projekcie uwiodło zastosowanie koloru zielonego, a szczegónie zielona wykładzina w której przebrzmiewają echa świetnej realizacji biura TBWA. Dużo światła i przestrzeni pomimo małych gabarytów to również cecha nie bez znaczenia...

 

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects

Lilyfield House, Nobbs Radford Architects (fot. by Nobbs Radford Architects via Wallpaper)

12:34, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (5) »
piątek, 09 maja 2008
ELEGANCKA KATATASTROFA

Dziś jescze raz nie będzie poważnie. Knockout design i bardzo fajny, acz niepoważny design.

sobota, 03 maja 2008
KULTURALNY NIE ZNACZY POWAŻNY

 Danish Ministry of Culture in Copenhagen

Danish Ministry of Culture in Copenhagen
 
Danish Ministry of Culture in Copenhagen
(fot. via tomdixon.net )

Ku mojemu zaskoczeniu powyższe kolorowe wnętrze okazało się należeć do Duńskiego Ministerstwa Kultury. Zaprojektowane w 2005 roku przez Louise Campbell i Marianne Jorgensen cieszy oko odejściem od banału wnętrz urzedowych i kolorową bezpretensjonalnością.

Nigdy nie byłam we wnętrzach Polskiego Ministerstwa Kultury, ale myślę, że jest tam śmiertelnie poważnie, a sznyt wyznacza Grotger i Matejko na ścianach.

15:19, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
wtorek, 29 kwietnia 2008

Sonneveld House w Rotterdamie jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów duńskiego funkcjonalizmu. Zaprojektowana w 1933 przez Brinkmana en van dern Vlugt willa została obecnie odnowiona zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Użyto nowoczesnych jak na tamte czasy technik stalowej konstrukcji szkkieletowej i betonu. Zasadą przewodnią przy projektowaniu było by każda część willi, każdy pokój został skonstruowany zgodnie ze swym planowanym użyciem.

Willa zaprojektowana została dla A.H. Sonnevelda , dyrektora fabryki Van Nelle, (której budynek uważany jest za jeden z najlepszych przykładów Nieuwe Bouwen style (czyli holenderskiego modernizmu)) i pioniera w eksperymentowaniu z przemysłwym modernizmem. Światło, przestrzeń i powietrze stały się głównymi przesłankami przy projektowaniu willi. W domu zastosowano też szereg nowinek technicznych na przykład hydromasaż.

 

 
 

 
Zdjęcia via Wallpaper i Netherlands Architecture Institute

13:00, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (3) »
wtorek, 22 kwietnia 2008
HISTORY REPEATS ITSELF
Przeglądając ostatnio stronę internetową Philippe Starcka znalazłam taki oto zestaw mebli, zaprojektowany dla marki Casina w 2007. Skojarzenie, niezwykle oczywiste,  z innym o 90 lat starszym projektem przyszło natychmiast.
 
Philippe Starck,  Collection Prive, Casina 2007

Philippe Starck,  Collection Prive, Casina 2007
 
Philippe Starck,  Collection Prive, Casina 2007
  
Mies van der Rohe, Barcelona armchair
 
 
Barcelona Armchair - fotel zaprojektowany przez Miesa van der Rohe dla króla i królowej Hiszpanii.  Zaprezentowany został po raz pierwszy w Niemieckim pawilonie (jednej z najpiękniejszych modernistycznych willi ) w Barcelonie w 1929 roku. 
 
Mies van der Rohe,German Pavilon, Barcelona
 

 
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl