Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
poniedziałek, 31 marca 2008
JEDYN-E STUDIO RADIOWE

 

Projekt studia Radio 1  w Holandii autorstwa grupy Tjep . Myśl przewodnia "One thing is sure, one should use the 1 more than once, making 1 one's own, memorable sign!"- by uczynić z 1 motyw przewodni, w fajny sosób buduje identyfikację przestrzeni. Duża jedynka spełnia funkcję lampy i radia zarazem, są też wykonane ze sklejki jedynki - ławki. Mieszanina stylów i konwencji podana w lekkostrawnym kolorowym sosie sprawia, że jest to przestrzeń w której dobrze czuć się będzie prezenter sportowy, jazzowy czy też goście podczas wywiadu. 

 Tjep, Radio 1 studio

Tjep, Radio 1 studio 

Tjep, Radio 1 studio  

 

Tjep, Radio 1 studio
 

Tjep, Radio 1 studio

 

Tjep, Radio 1 studio 

 

09:17, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (1) »
czwartek, 27 marca 2008
FUTURYSTYCZNA WIZJA
Mieszkanie powstało jako "show-flat" na Bienale architektury w Pekinie. Zaprojektowane z marzenia o pięknym domostwie - miejscu pełnym pasji. Przestrzeń to wielka mieszanina stylów: landrynkowe kolory lat 60 - tych, minimalistyczne potraktowanie przestrzeni przy postmodernistycznym potraktowaniu formy, a wszystko razem tworzy futurystyczną wizję mieszkania przyszłości. Zachwyciło mnie starannie dobraną kolorystyką, dzięki której nawet mimo surowych form mieszkania sprawia wrażenie przytulnego. Bardzo ciekawym, powtarzającym się w całym domu elementem, są drzewa wprowadzające do wnętrza trochę natury (rozumianej również jako naturalny surowiec - drewno, z którego są wykonane).

 


16:51, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (6) »
wtorek, 25 marca 2008
BLOG NR 21
 
Wizualna 
 
Istnieje od  miesiaca i zapowiada się bardzo ciekawie. Wizualna to już 21- szy  blog, na liście  polskich blogów o designie . Poświęcony bardzo ciekawej i potrzebnej sztuce komunikacji wizualnej.
 
 
poniedziałek, 24 marca 2008
ŚWIĄTECZNE LEKTURY
Na designerskich blogach panuje świąteczna cisza, więć dziś proponuje wam zaopatrzyć się w filiżankę dobrej herbaty, kawałek ciasta i zajrzeć do dwóch niezwykle ciekawych blogów poświęconych starym książkom.
 
Remanent w pewnej bibliotece
 
Remenent przenosi w świat sentymentlny! Stare książki z czasów dzieciństwa naszego i naszych rodziców, ilustracje, okładki, wycinki z prasy...wszystko wybrane starannie i ze znawstwem.
 
Tralaloskop
 
Tralaloskop to niezwykle ciekawy wybór ilustarcji książkowych najwybitniejszych, głównie polskich ilustratorów. Wiele z tych książek pamiętam z dzieciństwa i zapewne liczni z was mieli je w swojej bibliotece. Oglądanie tej strony to podróż pełna uśmiechów i wzruszeń
sobota, 22 marca 2008
WIELKANOCNIE
Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne 
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 
Irena Janczeska, pocztówki wielkanocne
 

Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne     Irena Janczewska, pocztówki wielkanocne
 
 
Irena Janczewska, Pocztówki Wielkanocne, lata 70 - te
 
WESOŁYCH, SŁONECZNYCH ŚWIĄT
piątek, 21 marca 2008
SOLIDARNI
Logo Solidarności - sopontanicznie zaprojektowany przez Jerzego Janiszewskiego w sierpniu 1980 roku znak, który w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie. Jak wspomina artysta olśnienie przyszło w nocy, w jego mieszkaniu na gdańskim osiedlu Morena, przy ulicy Marusarzówny. Janiszewski ukląkł nad białą kartką formatu A5 i przy pomocy pędzla wymalował czerwoną farbą "Solidarność". Z litery "N" wyprowadził biało-czerwoną flagę.
Dlaczego o tym piszę? Otóż chyba nie ma już osoby, która nie słyszała o krwawych starciach w Tybecie. Władze chińskie od kilku dni mobilizują wojska na granicy, zapowiedziały też surowe represje dla protestantów. A świat ma wielką niestrawność na żołądku. Podziwiamy wspaniałe chińskie stadiony przygotowane na Olimpiadę, w Victoria & Albert do 13 lipca oglądać można wystawę chińskiego designu . Jakoś tak chcieliśmy uwierzyc, że jest ok...
Ponieważ blog o designie, więc dziś proszę was o designerską solidarność. Zastanówcie się nim kupicie coś z metką made in china.
 
http://ratujtybet.org/DZIALAJ
20:50, makolaczowa
Link Komentarze (1) »
czwartek, 20 marca 2008
WNĘTRZA DLA DZIECI TEŻ MOGĄ MIEĆ CIEKAWY DESIGN!
Założę chyba front do walki z tandetnym wzornictwem dla dzieci. Dość kiepskiej jakości plastikowych potworków. Czy naprawdę standartowy wystrój pomieszczenia dla maluchów musi składać się z obowiązkowych elementów takich jak plakat Kubusia Puchatka, infantylne rysunki - byle dużo i kolorowo, tandetne plastikowe krzesełka i wersji zupełnie skrajnej smerfne hity z magnetofonu w tle.
 
Można inaczej!
 
Little Kitchen to szkoła gotowania dla najmłodszych, niestety dość daleko, bo w Melbourne w  Australii. Firma Little Kitchen jest producentem przyborów kuchennych przeznaczonych dla najmłodszych, a przy okazji prowadzi dziecięcą szkółkę kucharską.  Pastelowa kolorystyka, zachęcająco wyglądające stanowiska pracy -  podejrzewam, że dzieciaki muszą się tam świetnie bawić. 
 
 
 Little Kitchen
 
Little Kitchen 

 

Little Kitchen 

A tak na marginesie, jeszcze jedno fantastyczne miejsce dla dzieci pokazała jakiś czas temu piece of glass.
01:42, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (15) »
wtorek, 18 marca 2008
PRZYSTAŃ

Jak może wyglądać przystanek autobusowy? Twórcy NIO architecten przyznają się do inspiracji Oscarem Niemayerem. Łatwo można to zauważyć chociażby w rozmachu z jakim przystanek został zaprojektowany. Przestrzenna forma czyni zeń rzeźbę organizującą przestrzeń nieciekawego wcześniej placu. Wykonany z Polistyrenu w formie styropianu, jest największą konstrukcją z syntetycznego materiału (50m x 10m x 5m). Jedyne co mnie dręczy to pomarańczowy kolor na jaki ostatecznie został pomalowany! Wole jednak wcześniejszą, surową wersję kolorystyczną.

dodane 19-03- 2008. Zupełnie zapomniałam napisać gdzie ów przystanek się znajduje!
Otóż nazywa się Voorplein Spaarne Ziekenhuis i wybudowano go w Holandii, w miejscowości Hoofddorp.  
 
NIO architecten, bus stop 
 
 
 
NIO architecten, bus stop 
 
NIO architecten
 
 
NIO architecten
 
 
NIO architecten 
(źródło zdjęć archiweb.cz)
 

piątek, 14 marca 2008
KIEDY WSCHóD SPOTKA SIĘ Z ZACHODEM
 
Agnieszka z bloga  Projektowanie graficzne, wzornictwo    podesłała mi link do tych oto sof, w związku z odbywającym się festiwalem dywanów. Pisząc o poczekalni w ROC professional training school w Apeldoorn , myślałam że to jedyny przykład zastosowania dywanu jako tapicerki do siedzisk, okazuje się, że jednak nie. Tutaj również minimalistyczna forma zostawiona została z bogatą ornamentyką wzoru.  East meet West Tonio  de Roovera w wizualnym przekazie nasuwa skojarzenia z latającym dywanem, przenosi w świat baśni Tysiąca i jednej nocy.
 
Tonio de Roover, ‘East meets West’ 
 
 
 
 
 
 
 
czwartek, 13 marca 2008
ZAPROSZENIE DO KINA
 
 
 
Czy komuś potrzebny byłby telewizor, gdyby do dyspozycji miał taką salę kinową? Umieszczona w piwnicy zwykłego, jednorodzinnego domku, zainspirowana została Odyseją Kosmiczną 2001. Jej projektant James Biber ze studia Pentagram Architects szczególną uwagę poświęcił systemowi oświetlenia. Z 600 małych lampek o niskiej mocy, schowanych za łukami ścian saczy się delikatne, ciepłe światło, skierowane tak, by nie razić widzów, lecz jednocześnie nie pozostawiać ich w kompletnej ciemności.
Stworzono nastrojowy pokój, zarówno na romantyczne wieczory jak i kameralne przyjęcia filmowe. Właściwie to taka sala sama inspiruje i zachęca do przeróżnego zastosowania. Urzekł mnie kolorowy futuryzm jak z lat 60 - tych i oryginalność z jaką projektant podszedł do tematu. Kino domowe nabrało nowego znaczenia!
 
20:44, makolaczowa , wnętrza
Link Komentarze (2) »
wtorek, 11 marca 2008
VIVAT POSTMINIMALIZM!
 
 
Nie tak dawno napisałam artykuł o wnętrzu ekskluzywnej restauracji zaprojektowanej przez Jamiego Hayona. Na łamach gazety posypały się komentarze, że to operowy kicz, że tandeta, że plastikowo i sztucznie. Oczywiście, ta stylistyka nasuwa takie skojarzenia. Jej największe walory to kolor, czasem groteska, wyolbrzymienie pewnych środków artystycznych - wszystko się zgadza. Jednak plastik nie jest równoznaczny z tandetą. Plastikowe meble, często droższe od tapicerownych czy drewnianych ma się z wyboru i chęci obcowania z taką właśnie estetyką. Philippe Starck, Marcel Wanders, Karim Rashid czy Hayon - to jedni z najbardziej wziętych i cenionych obecnie projektantów, a ich projekty, właśnie za tę oryginalność i poczucie humoru zdobywają uznanie i liczne nagrody. Jedni wolą klasycyzm, inni rokoko. De gustibus non est desputandum!
Ja lubię takie wnętrza za powiew świeżości i radość, męczę się zaś w tych z koronkową serwetką na stole. Po długim obcowaniu z minimalizmem naprawde cieszy mnie ten postminimalizm, z całą kiczowatą stylistyką, którą niesie. Cieszą nowe technologie i zaskakujące dziwaczne kształty prosto ze świata Alicji w krainie czarów.
Dziś więc rzecz jeszcze bardziej kolorowa i plastikowa. W Barcelonie firma Camper zatrudniła Hayona do aranżacji sklepu z butami. Wnętrze, które powstało nie musi każdemu przypaść do gustu, na pewno jednak jest niebanalne.
 
 
 
 
 
 
 
(źródło zdjęć hayonstudio.com)

poniedziałek, 10 marca 2008
BLOG 20-sty - STYLOWY
 
 
 
No i mamy blog numer 20. Co prawda nie tylko o designie, lecz również o modzie, książkach muzyce... Warty odwiedzenia, więc polecam www.stylmiasta.pl . Jak mówi jego autor Michał,  blog " jest miejscem, w którym mogę się dzielić inspiracjami - tym wszystkim co mnie fascynuje, zachęca do myślenia i pobudza wyobraźnię. Choć strona podzielona jest na kategorie tak naprawdę nieważne czy to o czym piszę to muzyka, design, moda czy gadżety. Chodzi o dreszczyk kiedy odkrywasz coś nowego, niesamowitego, porywającego."
 
 
niedziela, 09 marca 2008
"ŁAD"-ne SARENKI
 
Zydelki SARENKI to wspólny projekt Olgireda Szlekysa i Władysława Wincze, stworzony jak wspominają projektanci "na cztery ręce". Ich optymistyczne wzornictwo zdaje się przeczyć temu, że powstały w wojennej rzeczywistości 1943 roku. Produkowane masowo przez Spółdzielnię Artystów "Ład" od 1946 roku, w czasach ogólnej szarzyzny, zdobiły wnętrza wielu przedszkoli i przychodni dla dzieci, zyskując ogromną popularność i uznanie. W późniejszym okresie projektanci, każdy z osobna powrócili jeszcze do tematu krzesełka - zabawki. Władysław Wincze w 1954 zaprojektował dwa krzesełka BIEDRONKĘ i PASIKONIKA, Olgierd Szlekys zaś w 1971 roku oszczednego w formie KONIKA. Jednak to ich pierwszy projekt SARENKI wydaje mi się być najbardziej ciekawy i aż się prosi, żeby jakaś polska firma wznowiła ich produkcję.
 
 
Władysław Wincze, BIEDRONKA PASIKONIK 1954
 
fot. Jerzy Gładkowski
 
Olgierd Szlekys KONIK 1971
piątek, 07 marca 2008
19 POLSKI BLOG, CZYLI POWRóT DESIGNSTATION
 
 

To już 19 blog, co prawda działa od stycznia 2007, ale z powodu kilku miesięcznej przerwy we wpisach nie został umieszczony na liście polskich blogów o designie, którą staram się tu stworzyć. Mam nadzieje że najnowszy wpis to jaskółka, która czyni wiosnę i na następny twórcy nie każą już tak długo czekać!
środa, 05 marca 2008
DOM W PUSZCE
Idea projektu podobna jest do kwiata, naciskasz przycisk a kontener otwiera się, ukazując swe niezwykłe wnętrze - mówi o swym pomyśle PUSH THE BUTTON HOUSE Adam Kalkin. Z zewnątrz surowy, industrialny dom okazuje się być wewnątrz pełną mieszczańskiej elegancji, wyposażoną w najnowsze designerskie trendy przestrzenią.
Kalkin użył kontenera jako centralnej części w szerokim spektrum swych projektów, których założeniem jest stworzenie tanich mieszkań, schronień dla uchodźców lecz także obiektów sztuki. Nie chodzi o kontener per se, lecz o to co można zrobić z nim emocjonalnie, przekształcając substancję w poezję - dodaje projektant. Z całą pewnością prace Kalkina klasyfikować można na granicy performance i architektury.
 
(fot. Peter Aaron/Esto)
 
(fot. New York Times)
 
 
W zeszłym roku w Nowym Yorku pojawiła się na kilka tygodni kawiarnia Illy wykorzystująca konstrukcję PUSH THE BUTTON HOUSE.
 
 
(fot. mocoloco.com)
 
Kalkin jest również zainteresowany tworzeniem dużych przestrzeni z powtarzalnego elemnetu, jakim jest kontener. Na zdjęciach Schronisko w Brooklinie.
 
 
(fot. Peter Aaron/Esto)

Adam Kalkin i Natalia Vodianova, z projektem centrum rekreacji, które modelka planuje zbudować w wielu rosyjskich miastach, zaczynając od swego miasta rodzinnego.
 
(fot. Michael Falco for The New York Times)
niedziela, 02 marca 2008
DYWANY NA ŚCIANY
 
 
 
Czasem dobrym pomysłem jest znalezienie nowego zastosowania dla rzeczy powszechnie znanych. Oczywiście, kilimami czy arrasami ściany zdobione były od setek lat, lecz idea obicia siedzisk w minimalistycznej poczekalni wydała mi się niezwykle świeża i ciekawa.
 
Autorzy - Tjep
Miejsce - ROC professional training school w Apeldoorn
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl