Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
poniedziałek, 17 listopada 2008
POMOC DLA NELI

dla neli

Zapraszam was na ważną aukcję, na której będzie można wylicytować tego fioletowego kota, jak i wiele innych przedmiotów, a która rusza już 20 listopada.

Nie jest to aukcja zwyczajna!

Stowarzyszenie Pinezka organizuje akcję, z której dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla małej Neli - dziewczynki cierpiącej na zwężenie krtani.

Więcej o Neli, oraz jak jeszcze możecie jej pomóc dowiecie się na blogu prowadzonym przez jej mamę

Przedmioty wystawione na aukcję obejrzeć mozna tu

 

00:03, makolaczowa
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 10 listopada 2008
ENTUZJAŚCI - ŁÓDŹ DESIGN 2008

Przeczytałam notkę Zsaha o festiwalu designu w Łodzi i postanowilam napisać wam wlasną. Trochę polemizując, a trochę dopowiadając. Więc, od początku...

Nie będzie to recenzja obiektywna być może, ale dla mnie wielkim plusem jest fakt, że taki festiwal wogóle istnieje. Miałam też okazję podziwiać zespół Łódź Art Center w trakcie działania i bardzo bym chciała, by wszyscy organizatorzy takich wydarzeń odnaczali się takim entuzjazmem i kreatywnością jak oni. 

Imponujący program festiwalu zamieszczony na stronie, seria wykładów robilł na mnie spore wrazenie już dużo wcześniej i z dużymi oczekiwaniami jechałam na festiwalowy weekend do Łódź Art Center. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy festiwal startował, tym razem w programie znalazlo się kilkakrotnie więcej wydarzeń i spotkań. 

Na start wystawa Rey i Charlesa Eames'ów przygotowana przez Vitrę i do Łodzi sprowadzona:

Eames by Vitra

Eames by Vitra, Łódź design 2008

Eames by Vitra, Łódź design 2008

Dla kogoś kto tak jak ja zajmuje się wzornictwem z lat 50. i jeszcze tej wystawy nie widział, to obowiązkowe 'must see' w programie. 

Łódź design 2008

Jednak obietnica niespodzianki znajdowała się na wyższych piętrach, gdzie mieściły się Play and joke, make me, Przegląd szkół, a także kilka mniejszych wystaw. Przegląd szkół zaskoczył nas brakiem prądu, a tym samym oświetlenia wystawy - jak się okazało w calym budynku nastąpila awaria instalacji. Dość ciekawe doświadczenie, bo chodząc w półmroku trzeba więcej uwagi poświęcić projektom, zbliżyć się do nich.

Łódź design 2008

Przegląd szkół:

Akademia Sztuk Pieknych w Katowicach, Łódź design 2008

Łódź design 2008

 Łódź design 2008

 Łódź design 2008

Mi szczególnie przypadłado gustu prezentacja niemieckiego Karlsruhe University of Art & Design, proste lecz niecodzienne przedmioty odznaczaly sie fajną, świeżą koncepcją. 

Karlsruhe University of Art & Design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Karlruhe Uniwersity, Łódź design 2008

Duży problem organizatorów to faktycznie opisy prac, czasem są czasem ich nie ma.... I na tym polu jednak doszło do twórczych sytuacji. Ktoś, zapewne artystka stworzyła wlasne opisy (trochę takie didaskalia) co dało bardzo fajny, nieszablonowy efekt.  

 Łódź design 2008

 Silvia Knuppel

 Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

 Play & joke, Łódź design 2008

Infected Crystal Virus by Pieke Bergmans

Play & joke, Łódź design 2008

Play & joke, Łódź design 2008

Reasumując, przed ekipą Łódź Art Center jeszcze dużo do nadrobienia. Ale myśle, że można spokojnie powiedzieć, że wyrasta nam ważny i ciekawy festiwal, który wg. mnie ma już ugruntowaną pozycję na dizajnerskiej mapie Polski. Myślę, że industriale wnętrza na Tymienieckiego są świetną przestrzenią do tego, by festiwal mógł rozwinąć skrzydła.

Nie lubię dizajnu ugłaskanego - pięknie wyeksponowanego w salonach meblowych, w designie szukam rewolucji tych małych i dużych oraz entuzjamu. Radości z projektowania, którą widać w gotowym już modelu. W festiwalach designiu poszukuje podobnych przesłanek, szukam rzeczy zaskakujących i poszukujących, doceniam niestandartowe rozwiązania. Wybaczam zaś niedociągnięcia, bo z doświadczenia wlasnego wiem jak wiele wysiłku wkłada się w realizacje takich przedsięwzięć. Widziałam dużo dobrych projektów, byłam na kielku naprawde ciekawych wykładach i jestem bardzo zadowlolona, że udało mi się tam wybrać. Dużym plusem, w porównaniu z rokiem ubieglym była też spora ilość projektów młodych projektantów, w tym kilku naprawde bardzo dobrych, o których na pewno wam jeszcze napisze.

FormAkcja, Łódź design 2008

all foto by agu. 

Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl