Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
piątek, 30 listopada 2007
PROJEKTANCI
 
 
 
 
Miałam przyjemność spotkać się wczoraj z malarką i projektantką Hanną Rechowicz. Razem z mężem Gabrielem projektowali oni między innymi wystrój malarski do Supersamu. Obiecuję, że niedługo napiszę więcej o nich i ich pracy (a mam o czym opowiadać!).
Na zdjęciu Gabriel Rechowicz, w tle Supersam.
 
 
WNęTRZARSKA CZCIONKA
 
 
 
 
Nie tak dawno pisałam o utworzonej z krzeseł czcionce Typeseat , a takie oto plakaty spotkać można na ulicach Warszawy. Czyżby twórcza inspiracja?
czwartek, 29 listopada 2007
ORGONE CHAIR
 
 
 
 


(żródło zdjęć dedeceplus.com)
 
 
nazwa: Orgone chair
projektant: Marc Newson
materiał: plastik
wymiary: 108 cm x 91cm x 86,5 cm
 
Inspiracją dla tego projektu był z pewnością klasyczny babciny fotel z zagłówkami. Jednak co najbardziej w nim interesujące to przestrzeń uzyskana wewnątrz fotela, w której ukryć można koc lub odłożyć na później czytaną książkę.
Więcej projektów Marca Newsona znajdziecie na jego stronie marc-newson.com
 
 
18:36, makolaczowa
Link Dodaj komentarz »
JESZCZE O MATRIOSZKACH...
(źródło zdjęć rassadin.com/yaroslav) 
 
 
Niejako na potwierdzenie popularnośći matrioszek, o której pisałam już wcześniej dziś kolejny projekt. Młody projektant Yar Rassadin stworzył laleczki zainspirowane systemem farb Pantone i tradycją rosyjską.
 
 
wtorek, 27 listopada 2007
JE M' APPELLE MOUSTACHE
 
 
 
( źródło zdjęcia katringreiling.com)
 
 
 
Za oknem dziś ponuro, plucha daje się we znaki, postanowiłam więc napisać o czymś energetycznym i tak w moje ręce wpadł projekt "Je m' appelle moustache" Katrin Greiling. Dla mnie jest to przykład jak niewiele trzeba by uczynić otoczenie weselszym oraz potwierdzenie starej prawdy, że proste pomysły są zawsze najlepsze.
 
 
 
poniedziałek, 26 listopada 2007
HOOK BOX
Nazwa: Hook Box
Projektant: Luca Nichetto
materiał: ceramika
klient: Bosa Ceramiche
rok: 2005
WYSTAWA ROBERTA KONIECZNEGO

 

ROBERT KONIECZNY, SZTUKA ARCHITEKTURY

ZAMEK SZTUKI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W CIESZYNIE

21.11 - 06.12. 2007

 


W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zobaczyć można wystawę prac Roberta Koniecznego. Architekt okrzyknięty został przez magazyn Wallpaper nadzieją architektury, jest też twórcą domu atrialnego który w 2006 roku zdobył tytuł WAN House of the Year. W Cieszynie poza banerami przedstawiającymi realizację studia KWK Promes, którego szefem jest Konieczny, obejrzeć można filmy a także nie pokazywane nigdzie wcześniej projekty i makiety domów.

więcej informacji na stronach: bryla.pl , KWKPromes , zamekcieszyn.pl

 

ANTROPOMORFO CHAIRS

 

 

Kształty i proporcje tych krzeseł ich twórcy zaczerpneli z dziecięcych rysunków. Używając przerośniętych proporcji i cudacznych detali dwójka włoskich projektantów ze studia GamplusFratesi stworzyło projekt jak ze świata Alicji w Krainie Czarów. Dla dizajnerów niezwykle ciekawy był proces przekształcenia nieskrępowanej fantazji dziecięcych ilustracji w meble. Wykonano je z naturalnych materiałów - dębu, orzecha i buku, zaplecki obite zostały filcem. Również kolorystyka utrzymana jest niezwykle naturalnych barwach. Całość wywoływać ma wrażenie "żyjącej" i "antropomorficznej" formy.

 

 

(żródło zdjęć gamplusfratesi.com)

niedziela, 25 listopada 2007
BABUSZKI
 
Ostatnio wszędzie ich pełno. Na fali fascynacji stylistyką ludową, we wzornictwie zagościły matrioszki . Te drewniane laleczki powstały pod koniec XIX wieku w jednej z rosyjskich pracowni zabawkarskich i niedługo potem zostały entuzjastycznie przyjęte na Wystawie Światowej w 1900 roku. Dziś pojawiają się na tkaninach, ceramice, meblach, wciąż jednak są też popularne w swej tradycyjnej formie wydrążonych w środku laleczek. Inspiracje nimi widać również w modzie a modelki w zawiązanych na głowach chustach "a la babuszka" pojawiły się w najnowszej kolekcji Dolce & Gabbana, Marca Jacobsa czy Yves Saint Laurenta .
 
Thomas Paul, Folk Dessert Plate Set
 
Ikea


I najnowszy pokaz Very Wang
 
( żródło zdjęć printpattern.blogspot.com, style.com, ikea.com) 
czwartek, 22 listopada 2007
TYPESEAT
 ( źródło zdjęcia retrotogo.com) 
 
Jest to jadna z najzabawniejszych a przy tym najbardziej dizajnerskich czcionek jakie widziałam!!
 Plakat zaprojektowany został  przez Tima Fishlock'a, który użył krzeseł będących klasykami dizajnu 
tworząc z nich litery. I Tak na przykład litera C to Egg ChairArne Jacobsena, pod literką P odnajdziemy projekt Marcela Breuera Model No. B.33 z 1927 roku,  S to Panton Chair, a Z to Zig Zag Chair  Gerrita Rietwelda.
 

 
(źródło zdjęcia design-museum.com)


A to już plakat - encyklopedia  z 224 krzesełami z kolekcji Vitra Design museum.
środa, 21 listopada 2007
yugop.com

 

 

Projekt ten znalazłam dawno temu na stronie  Londyńskiego Muzeum Designu, w dziale web wizards,  tym którzy go nieznają  polecam gorąco. Jego autor Yugo Nakamura był jednym z pierwszych dizajnerów używających technologii Flash. W swych pracach stara się przełożyć prostotę i piękno sztuki japońskiej na język internetu. 

MEERABOO FL-1
 
Do zaprojektowanej przez Victora Vetterlein'a  serii  Meeraboo-2007 dołączyła ostatnio lampa Meeraboo FL-1. Ma 152 cm wysokości  i wykonana jest z włókna szklanego, białego od zewnatrz, wewnątrz zaś złotego. Kabel zasilający biegnący do żródła światłą ukrytego w  złotym wnętrzu, umieszczony został w jednej z nóg. Lampa zaprojektowana została tak by światło jedynie sączyło się poprzez otwory "okienne" dając niezwykle plastyczny efekt. Do serii dołączyć ma niedługo fotel, będący obecnie w fazie projektowej
poniedziałek, 19 listopada 2007
OBIEKT TYGODNIA

 

 Roman Modzelewski, fotel z tworzywa sztucznego, 1958

Bardzo ucieszyło mnie umieszczenie tego fotela jako obiektu tygodnia na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Ten niezwykle awangardowy jak na owe czasy projekt nie miał w latach pięćdzdiesiątych szans na realizacje na  skalę przemysłową. Dziś jest jedną z ozdób kolekcji mebli Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego.

 

KOLOROWY KOMUNIKAT
 
DNI KOLORU, KOLOR JAKO KOMUNIKAT 
WYSTAWA 17.10-16.12.2007
SALE WYSTAWOWE IWP
 

 

 

Tegoroczna Edycja Dni Koloru w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego nosi tytuł Kolor jako Komunikat. Współczesna technika umożliwia zastosowanie szerokiej gamy barwnej na dużą skalę i we współczesnym designie obserwujemy trend do różnorodnego wykorzystania zdecydowanych kolorów.  Niegdyś kolory niosły ze sobą
 głębokie funkcje symboliczne, dziś często nosić mogą  funkcje informacyjne - jak choćby kolorowe światła 
sygnalizacji ulicznej. Na wystawie zaprezentowano różne kategorie  przedmiotów - meble, oświetlenie, armaturę, które przemawiają do odbiorcy za pomocą swego koloru.
czwartek, 15 listopada 2007
MISTRZOWIE
 
Strasznie spodobało mi się to zdjęcie. Pochodzi  z Playboya z 1961 z artykułu Designs for living
Od lewej do prawej na krzesłach własnego projektu siedzą: George Nelson, Edward Wormley, Eero Saarinen, Harry Bertoia, Charles Eames i Jens Risom.
 
A oto kilka klasyków designu projektu wyżej wymienionych:
 
 Charles i Ray  Eames, LCM Plywood Metal-Legged Chair, 1946-1947
 
 
 
Georg Nelson, Marshmallow Sofa, 1956
 
 
 
Eero Saarinen, Tulip Armchair, 1955-56,
 
 
 Harry Bertoia, Diamond Chair, 1952
 
 

 

 Jens Risom, Lounge Chair, 1941

 
NA ZIMOWE DNI

Ten niezwykle prosty lecz jakże przydatny pomysł  jest jeszcze niestety prototypem.... Designer Byung-seok You nazwał swój projekt "Natural Wave" (znalezione tu).

 
1 , 2
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl