Subiektywny przewodnik po świecie designu i wzornictwa...
poniedziałek, 01 lutego 2010
What is furniture?

What is furniture? - Czym jest mebel? Czy kaloryfer te może stać się meblem?

Studio Vraay, SIAMESE TWIN (object)  Project: I am furniture

Studio Vraay, PARENTS (object)  Project: I am furniture

Studio Vraay, SIAMESE TWIN (object)  Project: I am furniture

Studio Vraay, Project: I am furniture

czwartek, 08 października 2009
Young Creative Poland - Polsko i kreatywnie

Young Creative Poland to wystawa będąca częścią POLSKA! YEAR – A YEAR OF CONTEMPORARY EVERYTHING FROM POLSKA zaprezentowana podczas London Design Week.

Kuratorką wystawy jest urodzona w Polsce i mieszkająca w Londynie Miśka Miller-Lovegrove. Producentem i współautorką wystawy jest Anna Pietrzyk – Simone szefowa Działu Komunikacji w Lovegrove Studio.

Kuratorki zdecydowały sie zaprosić do współpracy znanych i uznanych także poza Polską jak Rygalik czy Zięta. Pokazały również prace Studia Beton, Kompottu, Puff-Buffa. Silną reprazentację stanowili projektanci 2D: Full Metal Jacket, Fontarte, Twożywo, byli streetartowcy: Mariusz Waras czy Truth, a także architekci z Moomoo Architects.

Jednym słowem silny zespół młodych lecz ugruntowanych już nazwisk. Można by zastanawiać się czy nie zabrakło dizajnerów Bartka Muchy, Renaty Kalarus czy w końcu Moho design, architektów takich jak Robert Konieczny czy grafików z Hipopotam studio. Tak naprawdę lista młodych kreatywnych wydaje się dużo dłuższa. Można by się też zastanawiać dlaczego tak mało jest nowych odkryć na kolejnych wystawach  i wciąż oglądamy te same projekty.

Jednak należy pogratulować kuratorkom wieloletniej determinacji i wytrwałości w promocji polskiego dizajnu, a także prasówki do wystawy Young Creative Poland, o której wspominają Wallpaper, Dezeen czy Mocoloco.


Young Creative Poland

Young Creative Poland

Young Creative Poland

Young Creative Poland

Young Creative Poland

Young Creative Poland

photos by John Ross

 

23:24, makolaczowa
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 05 października 2009
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DIZAJNU

Ruszyła Warszawa w budowie, Emilka zaświeciła:

warszawa w budowie

Jeszcze nie byłam, na razie więc polecam relację Agnieszki Kowalskiej ze świetnego bloga, a od niedawna nowej strony Zrób to w Warszawie.

Październik zapowiada się pracowicie, bo już 15 października trzecia odsłona ŁÓDŹ DESIGN
Niebawem na designgirl foto relacje z obu imprez!

 

czwartek, 03 września 2009
FESTIWAL W WARSZAWIE. WARSZAWA W BUDOWIE.

festiwal WARSZAWA W BUDOWIE

3.10 - 22.11.09 
Festiwal Warszawa w budowie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na dwa jesienne miesiące zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego. Na program składają się wystawy w tymczasowej siedzibie Muzeum i pawilonie meblowym Emilia, projekty artystyczne realizowane w przestrzeni miejskiej oraz cykle dyskusyjne.

Więcej informacji: www.warszawawbudowie.pl

Czekam z niecierpliwoscią, na razie program festiwalu zapowiada się bardzo interesujaco.


 

środa, 02 września 2009
KOBIETY W POLSKIM DIZJNIE

discovering woman in polish design

Książka nosi tytuł odkrywanie kobiet w polskim designie: wywiady i rozmowy a jej autorem jest Gian Luca Amadei, dziennikarz związany z prestiżowym międzynarodowym magazynem o architekturze i designie Blueprint. Przyjechał do Polski i zobaczył, że tu największym muzeom sztuki współczesnej szefują kobiety, mniejsze galerie w większości są prowadzone przez kobiety, dyrektorem Zamku w Cieszynie jest kobieta, prezesem IWP jest kobieta, w mediach designem zajmują się głównie kobiety, wśród projektantów też ich mnóstwo.

Tak powstał pomysł na książkę. W jego realizacji pomogły Polki z Londynu: Miśka Lovegrove, żona słynnego projektanta Rossa Lovegrove’a oraz pracująca w jego studio Anna Pietrzyk-Simone.


Premiera książki odbędzie się podczas wernisażu wystawy „Young Creative Poland” zorganizowanej na London Design Festival, a oba wydarzenia wpisują się w cykl imprez z okazji Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii (maj 2009 – maj 2010). Towarzyszyć jej będzie dyskusja panelowa Odkrywanie Polskiego Wzornictwa, którą poprowadzi Vicky Richardson – edytor Blueprint, z udziałem trzech kobiet przedstawionych w książce.

Najpierw wydawnictwo będzie do kupienia na wystawie w Londynie, w październiku dostaną je też prenumeratorzy Blueprinta. Trwają prace nad edycją w Polsce. Być może ukaże się na naszym rynku jeszcze przed końcem roku.

więcej na:
http://www.womenindesign.pl

czwartek, 27 sierpnia 2009
Wzornictwo jako element kultury materialnej

Wzornictwo (design) odgrywa istotną rolę w kształtowaniu kultury materialnej społeczeństwa. Z powodu wysokiego stopnia współuczestnictwa odbiorców można je porównać z takimi dziedzinami jak film czy media. Wzornictwo jest najpopularniejszą, najłatwiej dostępną i najbardziej demokratyczną sztuką, może kształtować gusta świadomych odbiorców i rozwiązywać problemy indywidualne i społeczne. Istotne znaczenie wzornictwa dla rozwoju konkurencyjnej gospodarki nie stoi w sprzeczności z jego rosnącym znaczeniem dla kultury; we współczesnym świecie wzrasta znaczenie konwergencji zjawisk „przemysł i sztuka”, czyli „gospodarka i kultura”, obszary te mogą i powinny wzajemnie korzystać ze swoich zasobów i wartości.

Obcowanie z pięknymi, funkcjonalnymi, bezpiecznymi, dobrze zaprojektowanymi przedmiotami w otaczającym nas środowisku cywilizacyjnym jest najbardziej demokratyczną formą obcowania z kulturą materialną.
Przewartościowana i poszerzona definicja kultury materialnej obejmuje obecnie „przemysły” oparte o treści chronione prawami autorskimi, takie jak wzornictwo, architektura, media, reklama. O dostrzeganiu tej ewolucji świadczy ujęcie tematu wzornictwa w raporcie na temat polskiej kultury.

Rola wzornictwa i możliwości wykorzystania jego potencjału oraz wykształconej kadry projektantów została doceniona w obszarze gospodarki, dowodzi tego między innymi umieszczenie w priorytetach i działaniach rządowych programów operacyjnych.

W obszarze kultury nie możemy jeszcze mówić o tego rodzaju przełomie, istniejące instytucje kultury i decydentów cechuje zachowawczość, upowszechnianie wzornictwa jest stymulowane przez samorządy, organizacje pozarządowe i komercyjnie działające firmy.

 


(fragment raportu o stanie polskiego wzornictwa przygotowanego na odbywający się w Krakowie Kongres Kultury Polskiej.)

poniedziałek, 29 czerwca 2009
ŚWIATOWY DZIEŃ WZORNICTWA PRZEMYSŁOWEGO 2009

WORLD INDUSTRIAL DESIGN DAY 2009

czwartek, 25 czerwca 2009
PATRICIA URQUIOLA, PURELY PORCELAIN W POZNAŃSKIM MUZEUM

Jeszcze tylko do 30 czerwca w Poznaniu oglądać można fantastyczną wystawę Purely Porcelain prezentującą proces powstawania kolekcji Landscape, którą Patricia Urquiola przygotowała dla firmy Rosenthall. Ta niezwykła prezentacja pokazuje ewoluowanie procesu twórczego, który towarzyszł powstaniu serii. Wystawa jest naprawdę fantastyczna i strasznie szkoda, iż została tak słabo rozreklamowana, dlatego wszytskich, którzy mają taką możliwość gorąco zachęcam do wybrana się na nią.

Poniżej zdjęcia wystawy, gdy była ona prezentowana w londyńskim Design Muzeum.

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

Patricia Urquiola – Purely Porcelain

poniedziałek, 22 czerwca 2009
WARSZTATY NOWY FOLK DESIGN

Projekt Nowy Folk Design, który swoje rozpoczęcie miał podczas Poznańskich Targów na początku czerwca to kilkuetapowa inicjatywa firmy Vox, na którą składają się wykłady, warsztaty dla projektantów, konkurs i wystawa. Na zdjęciach fotorelacja z warsztatów w Starej Drukarni w Poznaniu, na których przedstawiciele ginących rzemiosł ludowych: koronkarstawa, plecionkarstawa, zabawkarstwa, hafciarstwa, wycinkarstawa uczyli młodych projektantów tych tradycyjnych, odchodzących w zapomnienie technik. POdczas warsztatów miała również miejsce preznetacja inspirowanych ludowymi wzorami produktów marki VOX.

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

Nowy Folk Design 2009

foto: Ernest Wińczyk

środa, 17 czerwca 2009
ARENA DESIGN 2009

Podczas tegorocznych targów meblowych w Poznaniu odbyła się również pierwsza edycja ARENA DESIGN. Wydarzenie łączące w sobie prezentacje szkół projektowych oraz kilka małych wystaw, a także dyskusje panelowe i wykłady to fajna formuła na ożywienie targów i kolejne potwierdzenie, że dizajn co raz wyraźniej toruje sobie drogę na salony. Jednakże  ARENA DESIGN ujawniła również przepaść jaka na ogół dzieliła zebrane w tej hali projekty od tych pokazywanych na targach prezentacji rodzimych firm meblowych. Bardzo fajnie wypadły wykłady prowadzone przez projektantów i specjalistów, to dobry pomysł aby takie wydarzenia odbywały się podczas targów. Bardzo ciekawa zarówno dzięki aranżacji, jak i pokazywanym pracom była ekspozycja ASP w Poznaniu. Ciekawe projekty pokazała również grupa Green Design ze Szwecji, którym jak myślę należy się osobny wpis. Podczas targów w całym Poznaniu miało miejsce szereg zwiazanych z dizajnem wydarzeń m.in. organizowane przez Vox warsztaty Nowy folk design, prezentacja najnowszego projektu Tomka Rygalika instalacji Genotype dla firmy Du Pont, prezentacja mebli Jana Kurzątkowskiego zakupionych do kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego przez firmę Iker i jeszcze parę innych.

Poniżej skrótowa fotorelacja z Areny:

TARGI POZNAŃSKIE

Jeden z budynków na terenie targów o bardzo ciekawej architekturze, niestety dzieli los wielu skutecznie zasłanianych reklamami.

ARENA DESIGN 2009

Hala ARENA DESIGN 2009

Dominik Lisik, projekt mebla do zmiennych pozycji siedzących

Dominik Lisik, projekt mebla do zmiennych pozycji siedzących (Najlepsze dyplomy projektowe 2008)

Magdalena Guzik, Fałdek integracyjna przestrzeń zabawy

Magdalena Guzik, Fałdek integracyjna przestrzeń zabawy, (Najlepsze dyplomy projektowe 2008)

Mikołaj wojtkowiak, Mandy

Mikołaj wojtkowiak, Mandy, Program Edukacyjno-Projektowy PE-P, ASP Poznań

ASP Poznań

Prace studentów ASP Poznań

ASP Poznań

Prace studentów ASP Poznań

ASP Poznań, Prezentacja Prac studentów i absolwentów przygotowana na Salone Satellite

Prezentacja Prac studentów i absolwentów ASP Poznań przygotowana na Salone Satellite 2009

Elżbieta Misztalewska, Szachy dla niewidomych

Elżbieta Misztalewska, Szachy dla niewidomych, ASP Poznań

Green Design

Hironori Tsukue, The crain chair, Green design

TEXTILE STOOL BY PRESTO, BJÖRNSON

Johan Presto, Martin Björnson, Staffan Weigel & Jakob Thau, Textile stool, Green Design

Sophia, Baba Akcja

Babaakcja dla Vox, Lampa Sophia

poniedziałek, 04 maja 2009
ALTERNATYWNE STRATEGIE PROJEKTOWANIA
Rooted Design for Rooted Living to ciekawa inicjatywa Centrum Sztuki Współczesnej 
Zamek Ujazdowski w Warszawie. Przez 2 lata zespół projektowy złożony z polskich
i norweskich projektantów szukać będzie rozwiązań potrzebnych do stworzenia idealnego
studia dla artystycznych rezydencji.
Sam projekt stanowi również punkt wyjścia do rozważań nad celem dzisiejszego projektowania.
Używajmy, nie przerabiajmy! Projektujmy, nie poprawiajmy! Wymyślajmy, nie wyważajmy
otwartych drzwi!
- piszą niejako w manifeście organizatorzy. Czy współczesny dizajn to już tylko
konsumpcyjna gra z widzem? Czy dzisiejsze przedmioty mają szansę być długowieczne, tak
jak te projektowane w poprzednich stuleciach? Przed grupą projektową
Rooted Design for
Rooted Living stoją niezwykle ciekawe pytania. Czy zdołają przekonać nas do alternatywnych
strategi projektowania? Odpowiedzi poznamy za dwa lata.
Na razie w Warszawie odbyły się inicjujące projekt warsztaty dla młodych projektantów prowadzone
przez Tomka Rygalika i Oskara Naruda:

Rooted Design for Rooted Living 

Rooted Design for Routed Living 

Rooted Design for Routed Living

Rooted Design for Routed Living 

więcej informacji:
http://www.design-in-residence.org

foto:
Wojtek Olkuśnik / AgencjaGazeta za:
obieg.pl

środa, 25 marca 2009
THINK!

Stefan Sagmeister, Paula Scher and Milton Glaser, Think!

Dobre pomysły mogą przyjśc do głowy wszędzie, dlatego bardzo podoba mi się kampania wymyślona przez Stefana Sagmeistera, Paula Schera i Miltona Glasera, która ma zachęcać ludzi to kreatywnych pomysłów, dając im zarazem miejsce by je spisać.

via: ad goodness

 

D.I.Y

Ben Wilson, Chairfix

Ben Wilson, Chairfix

Ben Wilson, Chairfix

Zrób to sam! czyli Ben Wilson i jego krzesło Chairfix.
via: www.benwilsondesign.co.uk

czwartek, 19 marca 2009
PRZERWA NA REKLAMĘ

 

 
Reklama Na Blogach
poniedziałek, 09 marca 2009
BLOG 24
pRZECIER
I jeszcze jeden polski blog. Tym razem będzie apetycznie... bo twórca przecieru postawił sobie za zadanie, by jego blog w smaczny sposób prezentował tematykę dizajnu, reklamy i sztuki. Jak sam pisze: Postawiłem sobie kilka nowych zadań. Tutaj będę realizował cele. Pod płaszczem z przecieru zaserwuję kilka ważnych potraw. Skupię się na kuchni najsmaczniejszej. Tylko najbardziej aromatyczne porcje. Z odrobiną goryczy, z dużą satysfakcją. Bez obietnic, dalej. A że do tak smakowitego opisu nic już nie trzeba dodawać zatem odsyłam na przecier.tumblr.com i dopisuję blog do Listy polskich blogów o dizajnie.
BLOG 23
don't stop design
 
Don't stop design to prowadzony przez Agnieszkę Mazur  blog, kolejny już do listy Polskich blogów o designie. Od niedawna stała pozycja w mojej przgladarce rss'ów.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
Zakładki:
DESIGN
INSTYTUCJE
POLSKIE DIZAJNERSKIE
PROJEKTANCI
RETRO
WNĘTRZA
Reklama na blogach - Blogvertising.pl